Stavba pokožky hlavy a prečo sa tvoria lupiny

Koža je ochranný povrch tela. Chráni ho pred fyzikálnymi- poranenie, slnečné žiarenie, chemickými, či biologickými vplyvmi- mikroorganizmy. Je to najväčší orgán v tele, ktorý zaberá plochu od 1,5 až 2 m² u dospelého človeka- tiež sa líši u žien zvlášť ako u mužov. Hrúbka kože je 1,3 – 1,5 mm, najtenšia je na viečkach a najhrubšia na chodidlách. Z celkovej plochy pokrýva hlavu 11% kože. Pokožka má svoje prirodzené a ideálne pH 5,5 čo je slabo kyslé prostredie. Každý chemický zásah, chemický šampón či maska vedia pH pokožky rozhádzať. Ak sa pokožka dlhodobo pohybuje v kyslom prostredí, čo je pod 4,5 alebo v zásaditom, čo je nad 6,5 môžu vzniknúť vlasové problémy, ako napríklad lupiny, mastenie či vypadávanie.
Pre príklad uvádzam os pH chemických úkonov:
Tu vidíte, že pH je naozaj vysoké ak sa nevykoná správne neutralizácia po danom úkone pokožka svrbí, je popraskaná, vysúša sa, poškodzuje sa jej ochranný lipidový film. PH kolíše aj pri častom striedaní šampónov, keďže každý ma iné zloženie, iné pH.
Ak chceme aby nám rástli zdravé silné vlasy, pokožka hlavy musí byť čistá, dostatočne okysličená, hydratovaná s dobrou elasticitou.
Funkcie kože :
- Ochranná funkcia Chráni pokožku pred stratou vody a mechanickými vplyvmi svojou pružnosťou.
- Prispôsobuje sa mechanickým vplyvom- rohovatenie- vznikajú mozole premenou bielkoviny protoplazmy na keratín.
- Pred UV žiarením sa koža chráni tvorbou pigmentu- začervenaním či znamienkami.
- Ochrana proti vysúšaniu- tukovou vrstvou- mazom, ktorá tiež pokožku chráni pred miernymi kyselinami a hubami. pH pokožky 5,5 ju chráni pred nadmerným množstvom mikróbov.
- Depotná funkcia Ide o výmenu vody a tukov.
- Koža má schopnosť obe zložky naviazať a zasa vylúčiť a tiež je zásobáreň vitamínov D, vody, tukov, elektrolytov.
- Vylučovacia funkcia Pomocou Mazových a Potných žliaz reguluje množstvo vody potením, vylučuje tekutiny, soli, maz- zvláčnenie pokožky.
- Zmyslová funkcia Koža obsahuje veľké množstvo buniek citlivých na dotyk, teplo, bolesť, tlak, či svrbenie.
- Termoregulačná funkcia Koža spolu s podkožným tukom a krvným obehom dokáže regulovať telesnú teplotu, zúžením alebo rozšírením ciev.
- V chlade koža zbledne, cievky sa zúžia a zásobované sú len najdôležitejšie orgány tela.
- Teplota povrchu kože je od 32- 37°C. Imunitná funkcia podieľa sa na činnosti imunitného systému- chráni pred infekciami a alergiami, ukazuje chorobné procesy vo vnútorných orgánoch- žlté/modré sfarbenie kože.
Stavba kože:
- Pokožka- Epiderma - Skladá sa z 5 radov bunkových vrstiev a v každej jednej vrstve sú špecifické bunky medzi ktorými koluje tkaninový mok (pozostatok z krvi).V najspodnejšej časti sa nachádzajú Melanocity- produkujú melanín- pigment a ochraňujú pokožku pred UV žiarením. V najvrchnejšej časti sú Rohové bunky. Zvnútra od najspodnejšej vrstvy smerom k povrchu prebieha proces Rohovatenia. Bunka prechádza týmito 5 vrstvami smerom hore a tento proces trvá 28 dní. Vrchná vrstva pokožky sa rohovatie a odlupujú sa odumreté časti v šupinkách. Takto sa nám pokožka obnovuje každých 28 dní. U ľudí so psoriázou je tento proces značne rýchlejší a ich pokožka sa dokáže obnoviť za 7 dní– čo môže viesť ale k častým zápalom a treba navštíviť špecialistu. Občas sa dokáže psoriáza zamieňať s lupinami vo vlasoch.
- Zamša- Derma/ Kórium - Je väzivová a najpevnejšia časť kože tvorená pevnými a pružnými vláknami. Kolagénové– pevné vlákna dodávajú koži pevnosť a pružnosť. Elasticinové– pružné vlákna slúžia ako podporná sieť zamše. Na pokožku sa napája výbežkami papily bradavkovitého tvaru. Tieto vlákna sú ako písmeno X prepletené všetkými smermi a v starobe ochabujú. Medzi týmito vláknami je kyselina Hyaluronová, ktorá dodáva pružnosť, pevnosť a elasticitu kože. Obsahuje veľké množstvo vlhkosti (70-80%). Starnutím sa z kys. Hyaluronovej stáva želatína a to spôsobuje vráskavú pleť. Nachádzajú sa tu cievy( keď sa porežeme až do zamše krvácame), nervové zakončenia, vlasový korienok (vlas vyrastá z korienka a prechádza na povrch cez pokožku), mazové, potné žľazy.
- Podkožné väzivo- Hypoderma - Spája kožu s povrchom kostí a svalov. Skladá sa z riedkeho tkaniva a z tukových poduštičiek, ktoré chránia vnútorné orgány. Umožňujú pohyblivosť, slúži ako trampolína- tlmí a odráža údery. Nachádzajú sa tu aj nervové vlákna a cievy, ktoré zasahujú do zamše. Týmto je zaručené potrebné zásobovanie kyslíkom a živinami, ktoré sú nutne potrebné pre pokožku ale aj pre rast vlasov.
Tvorba lupín:
- Ak sa vám raz za mesiac pokožka hlavy mierne zošúpe a sú to jemné biele/priehľadné vločky najpravdepodobnejšie ide o prirodzenú obnovu pokožky, ako sme si povedali na začiatku. Pretože každých 28 dní sa pokožka čistí a odumreté časti kože odpadávajú.
- Avšak ak je pokožka dehydratovaná- je suchá, popraskaná a tento jav môže nastať častým umývaním pokožky hlavy, použitím silných čističov v chemickej kozmetike, spomalenou funkciou mazových žliaz, kedy produkujú minimálne množstvo mazu, prostredím a počasím s väčšou vlhkosťou. Suchá pokožka sa ľahko odlupuje, vyzerá nezdravo a choro. Tým pádom sa na pokožke môžu objaviť lupiny, alebo naopak ak je pokožka moc suchá môžu nato zareagovať mazové žľazy a budú produkovať 2x viac mazu.
- Pričiny/ faktory ovplyvňujúce tvorbu lupín sú veľmi individuálne a u niekoho sa ani neprejavia: Dedičná predispozícia, hormonálne zmeny, poruchy rohovatenia pokožky, Seboroická dermatitída, Psoriáza(lupienka), napadnutá mikroflóra pokožky hlavy, zápalové mikroložiská, napätie a stres, nedostatok výživy, vitamínov, čerstvého vzduchu, presušenie suchej pokožky teplým vzduchom, premastenie mastnej pokožky, poruchy mazových žliaz, nevhodné prípravky, časté umývanie, nekvalitný šampón, zlé opláchnutie atď.
- Nielen vonkajšie faktory ovplyvňujú nárast lupin ale aj huba Malassezia. Tá žije na našej pokožke hlavy a živí sa mazom z vlasových folikulov.
- Hormonálne zmeny, stres, citlivosť na niektoré produkty, huby, mikroorganizmy a znečistenie pokožky môžu spôsobiť premnoženie tejto huby, ktorá donúti vlasovú pokožku produkovať väčšie množstvá kožných buniek- obnovovanie buniek Epidermy. Tieto premnožené kožné bunky odumierajú rýchlo a javia sa ako biele vločky- lupiny. Tie sú zväčša sprevádzané svrbením, podráždením pokožky, začervenaním.
- Poznáme však aj chronické kožné ochorenie Psoriázu (lupienku), ktorá sa prejavuje zapálenými, začervenanými plochami pokožky pokrytými belavými/striebristými šupinkami. Patrí medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Môže začať v každom veku počas života a objaviť sa náhle. Ako som už spomínala vyššie u týchto ľudí sa kožné bunky nadmerne tvoria a obnovujú len za 7 dní.
- U zdravého človeka 28.Ochorenie postihuje najmä lakte, kolená, chodidlá, ale aj vlasovú pokožku a nechty. Zatiaľ sa psoriáza nedá úplne vyliečiť ale dajú sa odďaľovať symptómy a na nejaký čas sa môže úplne stratiť. Nie je presne jasný dôvod tvorenia tohto ochorenia ale odborníci sa zhodujú, že v tom podstatnú časť zohráva genetika + spúšťacie faktory spomenuté vyššie. Je na mieste aby ste nepodceňovali toto ochorenie a zašli za špecialistom. Toto ochorenie totiž môže prerásť do psoriatickej artritídy, pri ktorej postihuje kĺby spôsobuje bolesť, stuhnutosť a nezvratné poškodenie kĺbov.
- Hrubšie, mastné lupiny, ktoré sú žltkastej farby častokrát sprevádzané miernym svrbením hlavy sú typické pre miernu formu Seboroickej dermatitídy. Pokožka hlavy býva podráždená a ružovkastá. Postihuje vlasaté a ochlpené časti tela, v ktorých je veľké množstvo mazových žliazok. Presná príčina nie je známa ale odborníci tento typ kožného zápalu odôvodňujú reakciou na zvýšené vylučovanie kožného mazu, alebo sa jedná o plesňovú infekciu. Veľkú váhu prikladaj aj hube Malassezia, ktorú som spomínala vyššie. Toto ochorenie postihuje najviac ľudí vo veku 20 rokov a prejavy sa môžu medzi jednotlivými pacientmi do značnej miery líšiť. Stav sa mení podľa ročného obdobia, psychického stavu, zvýšenej potivosti– šport.. Pre pacientov je typická vyššia dráždivosť pleti a častá neznášanlivosť kozmetických prípravkov. Treba sa tomu vyhýbať a o pokožku sa značne starať.
- K čisteniu pokožky treba používať jemné, nedráždivé produkty. Po kúpeli sa odporúča jemne vlasovú pokožku prefúkať fénom vlažným vzduchom. Vyhnúť sa treba aj pokrývkam hlavy, ktoré by mohli spôsobovať zvýšenie potenia.
Ako sa zbaviť lupín a predchádzať ich tvoreniu:
- Kvalitná kozmetika- šetrná, jemná k vlasovej pokožke Umývanie 1-2x do týždňa- postupne odďaľovať dni, umývať opatrne krúživými pohybmi s použitím brušiek prstov, nikdy ju ani pri svrbení neškriabte nechtami! Šampón vždy dôkladne opláchnite.
- Odvar z lipových kvetov- Do šálky vriacej vody nasypte 1-2 lyžičky lipových kvetov. Nechajte lúhovať 15- 30 minút. Potom odstráňte kvety a nechajte vychladnúť. Po umytí vlasov prelejte týmto odvarom vlasy aj pokožku, vmasírujte. Na konci môžete preliať vlažnou vodou. Harmančekový, zelený čaj- prelejte si po kúpeli s vychladnutým vývarom pokožku hlavy spolu s masážou. Na konci môžete preliať vlažnou vodou.
- Tea tree olej- výrazne zlepšuje liečbu ochorenia lupín. Má vynikajúce protiplesňové antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré zabíjajú baktérie spôsobujúce produkciu nadkožných buniek a následnú tvorbu lupín. Môžete pridať niekoľko kvapiek Tea Tree oleja do svojho obľúbeného šampónu a umyť si ním vlasy. Účinne hydratuje vlasy a vlasovú pokožku a je jedným z najlepších riešení pre suchú a svrbiacu pokožku hlavy.
- Aloe Vera- Upokojuje a hydratuje suchú pokožku hlavy, zanecháva ju čistú. Obsahuje zlúčeninu glykoproteín, ktorá znižuje zápal a eliminuje svrbenie. Má prirodzené anti-hubové vlastnosti, a tým odstraňuje lupiny, plesne a kvasinky na pokožke hlavy. Buď pridáte gél z Aloe do šampónu alebo pred samotným umytím si s ňou urobíte zábal na vlasovú pokožku. Kokosový olej a med- obidve tieto zložky dôkladne odstraňujú lupiny.
- Med má antimikrobiálne vlastnosti a kokosový olej napomáha zachovávať prírodné proteíny vo vlase. Zmiešajte v rovnakom pomere tieto dve ingrediencie a vzniknutú zmes naneste na pokožku hlavy a jemne masírujte asi 10 minút. Zmes nechajte na hlave ďalších 30 minút a potom dôkladne opláchnite a umyte vlasy jemným šampónom.
- Octové prelivy- zmiešame lyžičku jablčného octu s pol litrom vody a po umytí si vlasy prelejeme- vyrovnáva hladinu pH a funguje ako silné vlasové tonikum.
- Bylinné prelivy- dopriať si vývar z čerstvých alebo vysušených byliniek a po umytí vlasov preliať cez pokožku a vlasy- žihľava, lopúch, rozmarín, breza, lipa, levanduľa, kostihoj lekársky.
- Masky/Zábaly/Henna- zmiešaním olejov alebo domácich surovín.
- Masáže hlavy- pri šampónovaní- cez deň nasucho- po umytí s tonikom- zvláčňuje suchú pokožku, ustáľuje mastenie, vplýva na elasticitu a pružnosť pokožky.
- Vyvarujte sa horúcej vode, tepelným/ chemickým úpravám, na konci umytia prelejte vlasy vlažnou/ studenou vodou Vyvarujte sa stylingovým prípravkom- tužidlá, gély, suché šampóny.
- Správna životospráva a doplnenie vitamínov- obmedzte spracované potraviny, konzumujte viac zeleniny, ovocia, mäsa a snažte sa stravovať vyvážene, doplňte komplex B vitamínov- ovsené vločky, ryža, vajcia a banány,omega-3 mastné kyseliny, zinok, minerálne látky.
- Snažte sa jesť viac zdravých mononenasýtených mastných kyselín-avokádo, orechy, olivy.
- Doprajte si chvíľu pokoja od napätia a stresu, dostatok spánku, dostatočný pitný režim.
Vyššie som spomínala rôzne prírodné zložky,ktoré bojujú proti tvorbe lupín a ja som sa snažila pri vývoji kozmetiky ANDREINE mnoho z nich zakomponovať.Šampón "Zázračný pomocník" je najideálnejšou voľbou pri suchých lupinách alebo suchej,napnutej pokožke a pokožke so sklonom ku kožným ochoreniam.Má v sebe účinné hydratačné zložky,ktoré vyživujú a eliminujú nadmerné štiepenie sa kožnej bunky.Ak máte vlasovú pokožku rýchlomastiacu a tvoria sa Vám mastné lupiny sú vhodné šampóny "Bojovník za dlhé a husté vlasy" alebo"Wow volume crystal shampoo".Všetky tri šampóny sú určené na jemné prečistenie,prekysličenie,doplnenie potrebných živín a podporu rastu vlasov.Ako doplnková starostlivosť nielen v boji proti lupinám je "Tonikum na podporu rastu vlasov" nutnosťou vo vašej starostlivosti. Vďaka svojmu zloženiu je určené na akýkoľvek problém vo vlasovej pokožke ako napríklad seboroická dermatitída,psoriáza,ekzém,lupiny,vypadávanie,alopécie alebo nadmerné mastenie.