Pórovitosť/poréznosť vlasu určuje ochranná vrstva vlasu – k utikula . Je tvorená mikroskopickými šupinkami, ktoré viac alebo menej "odstávajú" od povrchu vlasu, a tým určujú štruktúru samotného vlasu. Pórovitosť vlasov teda určuje celkovú nasiakavosť/priepustnosť vlasu . Vieme podľa toho zistiť, či sú vlasy schopné daný olej prijať, vsiaknuť ho alebo či ostáva na povrchu vlasu a zaťažuje ho.
Pórovitosť vlasu máme – tak ako ich počet – daný geneticky. Avšak nesprávnou starostlivosťou, používaním nesprávnych produktov, zaťažovaním chemickými úpravami apod. môžeme pórovitosť značne ovplyvniť.
Delíme ju na tri základné stupne:
- vlasy s nízkou pórovitosťou
- vlasy so strednou/normálnou pórovitosťou
- vlasy s vysokou pórovitosťou
Vlasy s nízkou pórovitosťou
Vlasy sú hladké, rovné, veľmi jemné.
Kutikuly sú navzájom pevne prepojené po celom povrchu, preto sú také vlasy odolné voči vode . Voda cez ne prechádza ťažko – a nielen tá, ale aj samotné oleje a masky. Veľmi pomaly látky nasakujú a tiež vlasy veľmi pomaly schnú . Vlasom sa teda len ťažko dostáva hydratácia a výživy – vlasy sú náchylnejšie na poškodenie. Môžu sa rýchlo zaťažiť hutnými produktmi, ktoré budú zostávať na povrchu vlasu.
Volíme preto oleje, ktoré sú nezávadné alebo majú mieru komedogenity nízk u:
Napríklad: argánový, konopný, makový, malinový, opunciový, svetlicový, ricínový, hroznový, nimbový, šípkový, rakytníkový, mandľový, marhuľový olej...
Vlasy so strednou/normálnou pórovitosťou
Kutikuly sú jemne pootvorené a dávajú priestor vode, olejom a maskám preniknúť až dovnútra, do štruktúry vlasu. Vlasy môžu byť hladké, lesklé, rovné aj jemne kučeravé .
Veľmi ľahko sa upravujú, hydratujú aj vyživujú v ideálnom pomere . Ovplyvňuje ich počasie – absorbujú vlhkosť z ovzdušia a môžu pôsobiť krepovito, pokiaľ sú vystavené teplotným zmenám.
Tento typ pórovitosti vie prijať všetky účinné látky a zadržať v sebe vlhkosť . Znesú aj ťažšie prípravky, bude však chvíľu trvať, kým sa produkt vsiakne. Vlasy nezostávajú zaťažené a mastné. Vhodné sú viac hutnejšie oleje, vlasom nevadí, ale dlhšie sa vstrebávajú:
Vhodné sú viac hutnejšie oleje, vlasom nevadia, ale dlhšie sa vpíjajú:
Napríklad: baobabový, tekvicový, olivový, sezamový, slivkový, opunciový, pupalkový, moringový, makadamiový, avokádový, mrkvový, horčičný, kukuričný, chia, mangové maslo, ľanový a kokosový olej...
Vlasy s vysokou pórovitosťou
Vlasy sú vlnité, kučeravé, krepovatejúce, elektrizujúce, suchšie a potrebujú extra starostlivosť.
Kutikuly sú otvorené a vlasy doslova vyžadujú hutnejšie oleje, maslá alebo masky , aby sa mohli hydratovať a vyživiť. Dokážu oleje nasať rýchlejšie, ale rovnako tak rýchlo dokážu prísť o vlhkosť práve tým, že kutikula na vlas nedolieha.
Pokiaľ takým vlasom doprajeme správne prírodné produkty, šetrnú starostlivosť a výživu v podobe proteínu, vlasy budú lesklé, poddajné, nebudú pôsobiť mdlo a sucho.
Nesmieme zabudnúť podotknúť, že tepelná úprava či chemické zásahy vedia vlas s vysokou pórovitosťou natoľko oslabiť , že sa môže začať po dĺžke lámať . Preto tieto procedúry obmedzte alebo ešte lepšie – úplne vyraďte .
Vhodné sú všetky typy olejov od jemných a ľahkých cez hutné a mastnejšie:
Napríklad: ľanový a kokosový, palmový, palmojadrový olej, sójový, kakaové, bambucké maslo, olej z pšeničných klíčkov, olivový, sezamový, slivkový, argánový, konopný, makový, malinový olej...
Stupeň komedogenity? A to čo je?
Dôležitý je vždy správny výber olejov na daný typ vlasov a pokožky . Za najdôležitejší faktor pri výbere olejov je stupeň komedogenity.
Stupeň komedogenity sa udáva v stupnici od 0 (nekomedogénny) do 5 (vysoko komedogénny). Označenie v stupnici nám poskytuje informáciu, na aký typ pleti a vlasov sa daný olej hodí.
Nie je pravidlom, že vždy to tak musí byť, nájdu sa aj výnimky – niekomu aj s jemnými vlasmi môže sadnúť hutnejší olej a naopak. Stupnica slúži na všeobecný prehľad a potom zaleží len na našich osobných preferenciách. Hlavne treba načúvať, čo si pleť aj vlasy pýtajú.
Ak sa jedná o pleť a pokožku hlavy, stupeň komedogenity nám dokáže povedať, či daný olej upcháva póry (a zapríčiní tvorbu akné) alebo nám naopak s daným problémom pokožky pomôžu (suchá až šupinatá či mastná pokožka).
Pri vlasoch nám ide o to, aby olej nezaťažoval konce vlasov , aby ich nemastil, ale naopak v dostatočnej miere vyživil. Ak sú vlasy po dĺžkach odfarbené, ich pórovitosť bude vysoká, kutikula poškodená, vlasy mdlé, suché a zacucháné – preto volíme ťažké, hutné oleje, aby sa vlasy mohli dostatočne zregenerovať a vyživiť.
- Stupeň komedogenity 0 (nekomedogénny) – argánový, konopný, makový, malinový, opunciový, minerálny a svetlicový olej
- Stupeň komedogenity 1 – ricínový, hroznový, nimbový, šípkový, rakytníkový, ostropestrecový, jojobový, z granátového jablka a nechtíkový olej
- Stupeň komedogenity 2 – mandľový, marhuľový, baobabový, tekvicový, olivový, sezamový, slnečnicový, slivkový a opunciový olej
- Stupeň komedogenity 3 – pupalkový, moringový, makadamiový, avokádový, mrkvový, horčičný, kukuričný, chia olej a mangové maslo
- Stupeň komedogenity 4 – ľanový, kokosový, palmový, palmojadrový, sójový a kakaové maslo
- Stupeň komedogenity 5 – olej z pšeničných klíčkov
Treba poznamenať, že niektoré štúdie a zaradenia olejov sa líšia. Napríklad hroznový olej je uvádzaný ako stupeň 1, avšak občas naň môžeme naraziť aj pri stupni 2. Tieto dva stupne sa od seba drasticky nelíšia.
Kedy môžem použiť oleje na vlasy?
Oleje sú skvelým pomocníkom v boji nielen proti akné, ale aj na čistenie a úpravu prirodzenej bariéry pokožky hlavy . Človek, ktorý trpí na kožné problémy ako seboreická dermatitída alebo psoriáza, by mal voliť jemnejšie oleje, ktoré neupchávajú vlasovú pokožku. Naopak: mal by jej uľaviť od pálenia, svrbenia a pomôcť jej dôkladne vyčistiť od nánosu nečistôt.
V takom prípade sme veľmi dobré výsledky spozorovali pri použití hroznového, arganového, mandľového, konopného, malinového a rakytníkového oleja.
Vmasírovať ich pred umytím do vlasovej pokožky pomôže pokožku vyčistiť, zregenerovať a upokojiť. Dôležitá je pravidelnosť používania aj miera dávkovania. Pri hutnejších olejoch stačí pár kvapiek do rúk rozotrieť a votrieť do vlasov, poprípade nanášanie zopakovať viackrát. Základom je nájsť si práve taký olej, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať – či už na pleť, vlasovú pokožku alebo samotné vlasy.