AKO PRACOVNÉ PROSTREDIE OVPLYVŇUJE VLASY?

Práca môže mať vplyv na mnoho aspektov našich životov, vrátane nášho zdravia, vzhľadu a teda aj vlasov. Vlasy a pokožka sú dva z najviditeľnejších a najcitlivejších prvkov nášho tela, ktoré môžu byť ovplyvnené našou prácou.
Vedeli ste že pracovné prostredie má vo veľa prípadoch veľký vplyv na naše vlasy a pokožku, bez toho aby sme si to vôbec uvedomovali?
Prašné prostredie v práci dokáže spôsobiť našej pokožke svrbenie a rýchlejšie mastenie. Vlasová pokožka prirodzene začne produkovať viac mazu, pretože sa snaží vlasovú pokožku ochrániť pred nečistotami. Vždy je dôležite pokožku od prachu umyť a dostatočne hydratovať. Pri prašnom pracovnom prostredí odporúčam, vlasovú pokožku a vlasy umývať VŽDY keď je to potrebné. Ak používate prírodnú kozmetiku, ktorá neobsahuje žiadne škodlivé zložky, ktoré vlasovú pokožku nedráždia, nevysušujú a nespôsobujú jej napnutie môžete si vlasy umývať aj každý deň.
Viete ako sa chrániť pred silným slnečným žiarením v práci?
Niektoré pracovné miesta môžu vyžadovať pravidelný pobyt na slnku. Ak nie sme dostatočne chránení môžeme mať za následok opálenie alebo spálenie pokožky. Dlhé pôsobenie slnečného žiarenia urýchluje stárnutie pokožky a spôsobuje vznik vrások.
Na telo a tvár je dôležite používať opalovacie krémy s SPF filtrom, ktoré našu pokožku chránia pred spálenim a stárnutím. Vlasovú pokožku je dobre chrániť pokrývkou hlavy alebo účesom bez vyrazných cestičiek. Dobrým pomocníkom cez leto je LEAVE IN kondicionér. V prípade, že by sa vám spálila vlasová pokožka je vhodné nastriekať kondicionér aj do vlasovej pokožky a nechať pôsobiť. Má upokojujúce účinky, ktoré pomáhajú k rýchlejšej regenerácii kožnej bunky.
Klimatizované prostredie je v dnešnej dobe bežnou súčasťou interiérov, či už ide o domáce alebo pracovné miesta.
Má výhody a pohodlie, ktoré prináša, ale existujú aj negatívne účinky, ktoré vplývajú na naše zdravie. Jedným z nich je vplyv klimatizácie na vlasovú pokožku. Klimatizácia vytvára umelé suché prostredie, ktoré má často nízku vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch prispieva k dehydratácií pokožky, čo vedie k podráždeniu, nepohodliu a následne môže vplyvom obranného mechanizmu pokožky nastať rýchlejšie mastenie.
Pokiaľ pracujete v klimatizovanom, suchom alebo aj prašnom prostredí je dôležité pokožke dopriať častejšiu hydratáciu. Na hydratáciu nám slúži vlasové tonikum Infusion, ktoré vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu príjemne chladí a vďaka svojim antibakteriálnym a hydratačným účinkom eliminuje pocit svrbenia. Taktiež je vhodné si pred umytím vlasov do pokožky aplikovať ľahký vlasový olej, ktorý taktiež slúži na podporu hydratácie pokožky.
Starostlivosť o pokožku si môžete obohatiť rôznymi indickými zábalmi ale aj hĺbkovo-intenzívnymi procedúrami určenými na váš typ vlasovej pokožky v Hair Therapy salónoch.
Niektoré pracovné miesta kt. sú znečistené chemickými látkami, ako napríklad farby, čistiace prostriedky alebo prísady vo výrobkoch, s ktorými pracujeme… V takomto prostredí, je pravdepodobnosť, že môže vznikať častejšie podráždenie pokožky a vypadávanie vlasov.
Ďalšie, čo určite nemôžem zabudnúť spomenúť - nočné smeny, ktoré zahŕňajú prácu počas noci a spánok počas dňa, narúšajú našu prirodzenú biologickú hodinu a spôsobujú rôzne zmeny v tele. Tieto zmeny môžu mať negatívne dôsledky nielen na našu fyzickú a duševnú pohodu, ale aj na naše vlasy. Jedným z dôsledkov nočných smien a nepravidelného spánku je porucha spánkového cyklu. Náš spánok je riadený hormónmi a biologickými hodinami, ktoré sú citlivé na svetlo a tmu. Keď sa naše telo dostane do režimu nočných smien, môže sa stať, že budeme mať problémy so zaspávaním, zlým spánkom alebo nedostatočným množstvom spánku. Nedostatok spánku môže viesť k únave, podráždenosti a zníženej koncentrácii.
Nedostatok spánku a nepravidelný spánkový režim vystavujú naše telo stresu. Keď sme vystavení stresu, náš organizmus produkuje viac stresových hormónov, ako je napríklad kortizol. Tieto hormóny môžu ovplyvniť rôzne funkcie tela vrátane rastu vlasov. Dlhodobý stres môže spomaliť rast vlasov a viesť k nadmernému vypadávaniu alebo k zhoršeným kožným problémom.
Stresové pracovné prostredie - je najsilnejším faktorom, ktorý veľmi ovplyvňuje naše vlasy, pokožku a celkové zdravie. Práca so zvýšeným stresom spôsobuje napríklad zvýšenú produkciu oleja v pokožke, čo môže viesť k vzniku akné a následne k upchatiu vlasových folikulov.
Okrem toho veľký nadbytok stresu môže spôsobovať problém s vypadávaním vlasov, problémy s trávením, nespavosť,... Taktiež je najčastejším spúšťačom vlasového ochorenia s názvom alopécia.
Pri určitých druhoch práce dokážeme neúmyselne zhoršiť aj naše stravovacie návyky a životný štýl, čo môže mať následný vplyv na vlasy a pokožku. Nedostatok času na zdravý obed alebo nepravidelné stravovanie vedie k nedostatku dôležitých živín potrebných pre naše telo, a to sa následne prejavuje na našom organizme. Dôležité je telu vždy dopriať pestrú a zdravú stravu.
Vd'aka nášmu Trichologickému salónu vieme, s takýmito problémami pracovať, zlepšiť stav a udržiavať pokožku v zdravom a čistom stave. Nepostaráme sa len o vašu pokožku a vlasy ale taktiež o myseľ a telo, ktoré dokonalo zregenerujete a oddýchnete si od bežných starostí, ktoré denno denne zažívate, naučíte sa ako sa správne o pokožku a vlasy starať, ako predchádzať zhoršeniam a minimalizovať problém.