Chemické vlastnosti vlasu+poškodenie vlasu chemikáliami

Z čoho sa vlastne skladá vlas?
Vlas patrí z chemického hľadiska do skupiny bielkovín (proteínov). Tie tvoria hlavnú zložku (65–95 %) hmotnosti vlasu – sú to makromolekulárne látky, ktoré obsahujú státisíce molekúl. Bielkoviny môžeme ďalej rozdeliť na menšie časti, tzv. peptidy. Každý taký peptid sa potom skladá ešte z menších prvkov – aminokyselín. Vo vlase je ich prítomných okolo 21 druhov.
Asi polovica z vlasových bielkovín má globulárnu, neusporiadanú štruktúru, zvyšné majú usporiadanú štruktúru do tvaru závitnice zvanej alfa-helix.
Základnou vlasovou bielkovinou je keratín, základné aminokyseliny vo vlase sú potom cystín (nestála látka, ktorá ľahko oxiduje) a cysteín. Z 2 molekúl cysteínu vzniká 1 molekula cystínu. Navzájom sú prepojené pevnými sírnymi disulfidovými väzbami, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom.
Vlasy obsahujú okrem veľkého množstva bielkovín aj vodu (12 %), tuky (3 %), stopové prvky, uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, meď, zinok a jód.
Molekuly aminokyselín sa navzájom spájajú 2 spôsobmi:
- Pomocou peptidovej väzby CONH
- Pomocou sírovej väzby -S-S-
Spájajú reťazce keratínových vlákien dokopy.
Chemické väzby vo vlase
V keratíne sa nachádzajú 3 typy chemických väzieb, ktoré určujú vlastnosti vlasu.
- VODÍKOVÉ VÄZBY
Sú najslabšie a dajú sa ľahko rozrušiť účinkom vody alebo slabých zásad. K narušeniu vodíkových väzieb dochádza pri umývaní vlasov, kedy vlas prijíma vodu, predĺži sa jeho objem a dĺžka až o 30 % a otvárajú sa šupinky = kutikuly. Vlas dokáže takto prijímať účinné látky obsiahnuté v šampónoch, maskách a zábaloch. Natiahnutý keratín je ľahšie tvarovateľný. Väzby sa znovu spoja po vysušení vlasu.
- SOĽNÉ-IONTOVÉ VÄZBY
Možno ich rozrušiť pôsobením roztoku soli amoniaku. V kaderníckej praxi sa tieto väzby narušujú pri farbení, odfarbovaní aj chemickej preparácii (z rovného vlasu sa stáva kučeravý). Väzby sa rozpadajú účinkom vysokého pH, umožňujú tak prenikanie vody a chemických látok hlbšie do štruktúry vlasu.
V tejto fáze sa stáva keratín mäkkým, je citlivý proti mechanickým vplyvom (tj česanie, mnutie a pod.) a veľmi ľahko a rýchlo sa môže vlas poškodiť.
Aby som to vysvetlila: Nanesením odfarbovacej alebo farebnej zmesi, pôsobením vody a pH sa vlas otvorí, rušia sa najprv vodíkové potom soľné väzby. Farbiaca alebo odfarbovacia zmes vniká až do kortexu vlasu, kde sú prítomné melanocyty a v nich vlasové farbivo. Dochádza k rozpusteniu bunkových membrán ak uvoľneniu melanínových zŕn – dochádza k ich premene na rozpustnú formu.
Účinkom zásaditého prostredia (vysokého pH) nasleduje oxidácia rozpusteného melanínu. Peroxid vodíka sa rozkladá a uvoľňuje aktívne molekuly kyslíka. Tento aktívny kyslík odfarbuje vlasový melanín a vlasy sa zosvetľujú. Pri farbení pôsobí ešte k tomu farebná emulzia, ktorá po odfarbení nadviaže výslednú farbu a uchytí ho na zrná melanínu.
- SÍRNE-DISULFIDOVÉ
Jedná sa o veľmi pevné a odolné väzby, a to ako proti vode, tak aj proti roztokom soli a slabým zásadám. Vo vlase zodpovedajú za jeho pevnosť. Je možné ich rozrušiť pôsobením len silných zásad s redukčnými činidlami, najčastejšie roztokmi soli a amoniaku so soľami kyseliny tioglykolovej.
Keratín sa pritom premieňa na tvárnu, plastickú formu a môžeme ho rôzne tvarovať, ale hrozí veľké poškodenie vlasu až depilácia – zlomenie vlasu po dĺžke (vlas stráca pevnosť a rozpadá sa).
Sírne väzby sa tiež rozkladajú pri chemickej preparácii, teda pokiaľ chceme z rovného vlasu urobiť kučeravý alebo naopak. Pri týchto procesoch je pH neskutočne vysoké, čo pôsobí veľmi zle nielen na vlasy, ale celkovo na pokožku hlavy.
Po odfarbení a melírovaní vlasu je to pre vlasy najnebezpečnejšie. Okrem poškodenia vlasu a pokožky by mohlo pri nesprávnej manipulácii alebo použití dôjsť až k popáleninám pokožky hlavy alebo by vlasy mohli po začať po umytí hromadne vypadávať.
Bohužiaľ sa to môže stať aj pri odfarbovaní. Pri farbení sa to deje menej často, ale pokiaľ je daná osoba na látky alergická alebo má nesmierne citlivú pokožku, môžu sa mierne popáleniny, opuchy či depilácia vlasov vyskytnúť aj v tomto prípade.
Trvalé poškodenie vlasu chemickými úkonmi
Či už sa jedná o farbenie, odfarbenie alebo zmenu tvaru vlasu, každý takýto zásah pôsobí rôzne a hlavne nevratné zmeny v celkovej stavbe vlasu a jeho štruktúre.
Poškodenie kutikuly sa prejavuje stratou lesku vlasov, rozstrapkanými končekmi a pri silnom zásahu do vlasov môže dôjsť až k jeho zlomeniu. Vlasy sa ľahko zamotávajú, sú poréznejšie a na pohľad vyzerajú sucho až drsne. Pri poškodení kutikuly sa odkrýva nechránená časť kortexu, čo vedie k strate vlhkosti vo vlase a k rozkladu keratínových vlákien. To ďalej zapríčiňuje oslabenie vlasu.
Pri práci s chemikáliami sú vlasy vystavené veľkej záťaži, ktorá môže viesť najmä k poškodeniu kortexu. Medzi najsilnejšie zásahy do vlasov patrí chemická preparácia (premena rovného vlasu na kučeravý) a naopak z kučeravého na rovný. Ich úlohou je trvalá zmena tvaru vlasu.
Aby sa táto zmena dosiahla, musí byť vlasový kortex vystavený účinkom silných chemikálií. Rozpadom sírnych -S-S- väzieb a vznikom tiolových -SH skupín pri preparácii dochádza k zvýšenému treniu vo vlasoch a vlasy sa ľahko zamotávajú. Nielen pri preparácii, ale aj pri odfarbovaní vlasov spôsobujú chemikálie rozpad peptidových reťazcov, čo vedie k strate vlasovej hmoty a k lámavosti. Vlasy strácajú aj veľké množstvo voľných aminokyselín, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri zadržiavaní vlhkosti vo vlasoch. S úbytkom týchto aminokyselín vlasy strácajú svoju pružnosť a stávajú sa krepovité, suché a slabé.
Vo vlhkom prostredí vlas prijíma väčšie množstvo vody, a vyzerá tak zaťažený, zamotaný a s minimálnym objemom. Kvôli tomu je horšie upraviteľný. Akýkoľvek ďalší chemický zásah do vlasu môže spôsobiť jeho úplný rozpad.
Jednorazový chemický zásah do vlasov obvykle vlasový folikul neporušuje. Je to práve dlhodobé pôsobenie chemikálií na vlasovú pokožku, kedy sa vlasový vačok môže porušiť, načo vlasy vypadávajú. Veľké vypadávanie/lámanie vlasov hneď po úkone sa deje pri vážnom chemickom spálení pokožky hlavy, ku ktorému dochádza najčastejšie pri vlasovej preparácii, odfarbovaní a pri citlivej pokožke aj pri farbení. Príčinou je:
- neodborné zaobchádzanie s chemikáliami
- nedodržanie času pôsobenia
- vysoká koncentrácia chemikálií
- alergia na chemikálie
- precitlivená pokožka
Pri práci s týmito prostriedkami je vlas najviac zaťažovaný vysokým pH.
pH pokožky sa normálne pohybuje okolo 5,5 a pH pri chemických úkonoch sa pohybuje od 9 – pri preparácii až do 11
Vysoké pH spôsobuje zmäknutie vlasového keratínu a rozpad vodíkových, soľných az časti aj sírnych väzieb, čím sa vlas stáva zraniteľným. Akonáhle sa spojí účinok vysokého pH so silnými koncentráciami peroxidu vodíka pri odfarbení alebo s redukčnými látkami pri preparácii, môže dôjsť k silnému narušeniu keratínových vlákien.
K úplnému rozpadu vlasovej štruktúry dochádza vtedy, keď sa usporiadaná štruktúra kortexu alfa-helix (nazývaná aj orto-kortex) mení účinkom chemikálií na neusporiadanú štruktúru para-kortex. Vlas sa úplne rozpadá, stáva sa neupraviteľným, láme sa a získava takzvaný „slamový krepový efekt“.
Pri práci s chemikáliami dochádza aj k poškodeniu pokožky hlavy. Tá je prirodzene chránená kyslým/lipidovým plášťom, ktorý tvorí vonkajšiu bariéru proti vlhkosti a obaľuje/chráni vlas. Kyslý/lipidový obal je prvotným ochranným systémom vlasov pred vonkajšími vplyvmi, UV žiarením aj pred hmyzom, baktériami, plesňami či prachom.
Tento film pokožku dôkladne hydratuje a zvláčňuje, aby nebola suchá, podráždená a napätá. Pomáha tiež uchovávať vo vlase vlhkosť a jeho celistvosť. Poškodenie ochranného obalu silnými chemikáliami vedie k strate vlhkosti, vysúšaniu a ak už trpíme nejakými vlasovými problémami (napr. lupinami či vypadávaním vlasov), môže sa tento stav ešte zdvojnásobiť.
Toto poškodenie sa (ak nie je kritické) napraví samo. Naše telo si vyrába kyslý plášť prirodzene vylučovaním mazu a produkciou potných žliaz. Produkcia mazu sa ale s vekom znižuje a kožný film vyžaduje dlhší čas na obnovu. Na obnovu kyslého plášťa sa odporúča používanie prírodných olejov so slabo kyslým pH a s látkami zadržiavajúcimi vlhkosť v pokožke. Vhodné zloženie stravy, pitný režim a vitamíny znamenajú zdravšie telo, ktoré urýchli obnovu chýbajúceho plášťa a navráti mu jeho funkciu počas procesu obnovy.
Či už ide o farbenie, odfarbenie alebo zmenu tvaru vlasu, každý takýto zásah pôsobí rôzne a hlavne nevratné zmeny v celkovej stavbe vlasu a jeho štruktúre. Apelujem preto na to, aby sme sa vyhli chemikáliám vo vlasovej úprave.