Henna a jej účinky

Blahodarné účinky henny boli známe už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Už vtedy vedeli oceniť dôležitosť a prínosy rastlín pre telo človeka. Nielen henna, ale aj ďalšie rastlinné farbivá boli pre svoje regeneračné a farbiace účinky veľmi obľúbené. Ženy si jej natierali celé telo, farbili vlasy, obočie a kreslili si jej výrazné linky okolo očí.
Neodmysliteľnou súčasťou boli oleje a prelivy z výťažkov kvetín a rastlín (z rôznych orechov, harmančeka, bazy, mäty atď.). Napríklad prelivom z harmančeka si mnohé ženy umývali vlasy a sušili ich na slnku, kde potom vlasy získali zlatistý nádych.
Aj dnes ľudia s obľubou siahajú po daroch prírody, pričom henna a jej výťažky sa stali súčasťou prípravkov vlasovej kozmetiky.
Čo je henna?
Henna je prírodné farbivo získavané z kríka Lawsonia inermis, po slovensky Henovník biely.
Zberom jej lístkov, ich sušením a mletím sa získava jemný prášok, ktorý má farbiace a zároveň aj regeneračné účinky. Kedy sa lístky zbierajú vysoko súvisí s jej farebnosťou.
Na začiatku vegetačného obdobia obsahujú lístky slabo červený odtieň, ale čím sú staršie a čím sa zberajú neskôr, tým je ich odtieň tmavší a intenzívnejší. Z úplne posledného zberu na konci vegetačného obdobia sa získava tzv. bezfarebná henna, kedy lístočky tejto rastliny už neprodukujú žiadne farbivo, ale naopak má silné regeneračné účinky.
Henna obsahuje oranžovo-červený pigment – farbivo. Na vlasoch sa prejaví ako ryšavá, medená alebo sýto červená. Samozrejme to závisí aj na pôvodnej farbe, kvalite a pórovitosti vlasu, na ktorú ju aplikujete. (Čo je pórovitosť vlasu a ako ju zistiť? O tom som písala samostatný článok.) Henna sa tiež vo veľkom kombinuje aj s inými rastlinami, najmä s ibištekom, ktorý vlasy sfarbí jemne do vínova.
Veľmi známe je aj indigo, ktoré obsahuje modré farbivo a dokáže s hennou vytvoriť svetlé aj tmavšie hnedé odtiene.
Na každom vlase sa henna chová inak a tiež je možné, že každým farbením docielite iný odtieň.
Ak si nie ste istí aká bude výsledná farba, urobte si skúšku na jednom prameni vlasov niekde pri krku, aby ste videli, ako zareaguje henna práve na vás.
A čo bezfarebná henna?
Ten, kto práve nechce meniť farbu vlasov a chce len dodať vlasom potrebný proteín a lesk, siahne po bezfarebnej henne.
Ako henna funguje?
Je veľmi dôležité si uvedomiť, že henna nie je chemická farba, ale prírodné farbivo. Nezasahuje do štruktúry vlasu, neničí jeho väzby, nezaťažuje vlas, neškodí pokožke, nenarušuje keratín ani nemení prirodzený vlasový pigment. Preto nedokáže vlas zosvetliť – napríklad nemôžete s ňou prejsť z čiernych vlasov na platinovú blond.
Henna je dočasné/krátkodobé farbivo, ktoré na vlasoch nezanecháva odrasty, ale sa jemne vymýva s každým ďalším umytím a necháva vo vlasoch prirodzený prechod.
Čím dlhšie bude henna pôsobiť, tým vyššia bude intenzita výsledného odtieňa a lepší regeneračný účinok.
U každého je to veľmi individuálne, ale vydrží cca 4–7 umytí (individuálne 1–2 mesiace aj viac), pričom sa postupne vymýva a mení farebný odtieň. Zakrýva šediny na 20–30 %, dodá im jemný odlesk farby a vyzerá to veľmi prirodzene.
Farbivo zostáva len na povrchu vlasu. Neobsahuje agresívny amoniak ani peroxid vodíka. Henna obalí vlas priedušným a priepustným filmom, pričom vlasy aj pokožku dokonale vyživia. Narozdiel od silikónov sa cez tento film dokážu vsiaknuť všetky užitočné a prospešné látky zo šampónov a masiek.
Tento film slúži predovšetkým na ochranu proti nepriaznivým vonkajším vplyvom, ako je UV žiarenie, mráz a silný vietor.
Hennu rozhodne nepoužívajte hneď po odfarbení či farbení vlasov ani ju s tým nekombinujte! Nechajte si aspoň mesiac pauzu a až potom prejdite na hennu. Po farbení hennou sa neodporúča ani odfarbovanie. Vlasy môžu pôsobením peroxidu dostať zelený nádych, ktorý sa z vlasov veľmi ťažko odstraňuje. Veľa kaderníkov z tohto dôvodu hennu úplne vylučuje. Je pre nich nestabilná a nepredvídateľná.
Farebnú hennu neodporúčam aplikovať prirodzeným plavovláskam či práve odfarbeným blondínam. Ich vlasy majú biely základ, a henna tak môže chytiť do veľmi neprirodzenej sýto neónovej červenej.
Ako vyberať hennu?
Ak chcete zakúpiť hennu, je nutné vedieť, že pravá henna je prášková, bez prímesí. Pokiaľ niekde nájdete gélovú, môže sa stať, že bude práve s obsahom látok, ktoré z nej ten gél vytvorí. Ja sama som v obchode raz našla gélovú hennu so syntetickou látkou dimethicone, čo je nezmývateľný silikón, ktorý s prírodou nemá nič spoločné a treba sa mu vyvarovať aj v kozmetike.
Henna a jej účinky:
- má mimoriadne antibakteriálne, antiseptické a antimykotické účinky nielen na vlasy, ale hlavne na pokožku hlavy
- veľmi dôkladne chráni prirodzený lipidový ochranný film pokožky, ktorý sa pôsobením napr. zlej kozmetiky narúša a spôsobuje vlasové problémy a choroby
- zabraňuje tvorbe lupín a svrbeniu – pokožka nebude suchá ani popraskaná
- spevňuje vlasové vačky aj samotný vlas, čím sa zabraňuje nadmernému padaniu vlasov
- priaznivo pôsobí na rast vlasov a regeneruje suché poškodené vlasy po farbení či odfarbení
- udržuje optimálne pH vlasovej pokožky 5,5, ktoré môže byť použitím zlej vlasovej kozmetiky alebo chemickými zákrokmi nezdravo nízke či vysoké, čo spôsobuje vlasové problémy
- udržuje vo vlase vlhkosť a zanecháva vlasy lesklé, objemné a odolné voči vonkajším vplyvom
- dokáže svojim pôsobením ustáliť nadmernú mastnotu vlasov a neovplyvňuje funkciu mazových žliaz
- chráni pokožku hlavy pred parazitmi, plesňami, mikroorganizmami a prachom
- účinne pomáha pri alergiách kože, pomáha predchádzať šediveniu alebo zápalom vlasových vačkov
- dokáže upokojiť zápal av tradičnej medicíne sa používa pri liečbe rán či odrenín
- olej vyrobený z henny je tiež známym ajurvédskym prostriedkom na artritídu a reumatické problémy
- šťava z rastliny by mala tlmiť aj prejavy migrény
Postup pri hennovaní:
Či už máte farebnú, alebo bezfarebnú hennu, postup je totožný:
- Podľa dĺžky a hustoty vlasov si do misky nasypeme potrebné množstvo henny. Pokiaľ máte vlasy po ramená, bude vám stačiť cca 50–100 gramov; dlhovlásky potom budú potrebovať 100–150 gramov a viac
- Necháme zvariť vodu. Hennu môžeme zmiešať buďte s vriacou vodou samotnou, alebo s nejakým čajom – vhodný je harmančekový aj zelený.
- Čaj/vodu necháme vychladnúť na cca 60 stupňov Celzia a potom s tekutinou hennu zmiešame. Pokiaľ nemáte kuchynský teplomer, jednoducho vodu nechajte odstáť 5 min.
- Po zmiešaní nám musí vzniknúť pasta – ani nie hustá ani riedka.
- Ďalej môžeme do henny pridať oleje – olivový, kokosový, arganový, ricínový, apod., či bylinné/rastlinné extrakty.
- Hennu nanášame na čisté vlasy umyté šampónom. Najprv ju nanesieme na vlasovú pokožku, potom do celých dĺžok.
- Po nanesení vlasovú pokožku jemne premasírujeme a zabalíme do potravinovej fólie a uteráka (ten si pre väčší efekt môžeme predtým zahriať fénom).
- Doba pôsobenia je od jednej hodiny. V prípade bezfarebnej henny je najlepšie, pokiaľ sa nechá čo najdlhšie (pokojne 3–4 i viac hodín). U farebnej henny zase platí, že čím dlhšie ju necháme pôsobiť, tým tmavšiu farbu v danom odtieni získame.
- Po uplynutí pôsobenia vlasy zmývame teplou vodou (nie horúcou). Niektorí to robia tak, že si vlasy poriadne spláchnu vodou a umývajú až na druhý deň aj kvôli ustáleniu farby, ale môžete pokojne šampónom vlasy umyť hneď – jemne, nedrhnúť. Na konci môžete ešte vlásky opláchnuť bylinným oplachom alebo jablčným octom zriedeným vodou. A je hotovo. Opakujeme podľa potreby.
Šampón používaný s hennou musí byť prírodný. Pokiaľ by sme vlasy po aplikácii henny umyli šampónom so silikónmi, efekt to bude mať nulový. Prírodný šampón účinok henny znásobí a podporí, naopak chemická kozmetika môže účinok henny úplne oslabiť a pokožke uškodiť.
Tip pri farebnej henne:
Po nanesení bude farba cca 2–3 dni vyzerať umelo a veľmi výrazne. Nemusíte mať strach, tento jav sa sám upraví a zjemní. Nie je nutné ani vhodné panikáriť a umývať vlasy viackrát za sebou. Každým ďalším nanášaním henny sa môže stať, že bude farba tmavšia a tmavšia, preto je vhodné skrátiť dobu pôsobenia.
Ak chceme zvýrazniť červený odtieň, môžeme pridať do henny škoricu, klinčeky, papriku, červené víno, jablčnú šťavu, ocot alebo citrusovú šťavu. Kyselkavé šťavy podporia zlatisté odlesky vo vlasoch a taktiež pomáhajú pri mastnejších vlasoch. Pokiaľ sú vlasy suché, tak sa naopak neodporúčajú.
Ak chceme červený odtieň naopak stlmiť, pridáme do zmesi kávu. Káva pomôže získať hnedé tóny a stmavuje červené tóny. Použite silne vylúhovanú kávu, nie instantnú. Namiesto vody pridajte do henny kávu. Nechajte zmes odstáť cez noc, aby sa z henny uvoľnila farba a nanášajte na vlasy až potom.