Potraviny ako LIEK alebo JED?

"Jedlo, ktoré konzumujeme, môže byť buď najbezpečnejšou a najsilnejšou formou lieku, alebo najpomalšou formou jedu." (Ann Wigmore)
Väčšina našich zdravotných problémov a ťažkostí pochádzajú z jedného a toho istého prostredia: naše črevá a mikróby v ňom. Je vedecky dokázané, že náš imunitný systém sa nachádza práve v črevách.
My ľudia v dnešnej dobe plnej polotovarov a rýchlych fastfoodových jedlách zabúdame na jedlá, ktoré nám už stáročia prospievajú. Ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, semienka, celozrnné výrobky – to sú tie, ktoré prospievajú nášmu zdraviu i kráse vo všetkých smeroch. Dlhoročné rýchle a nezdravé stravovanie nám iba spôsobuje ochorenia, ktoré sme v minulosti vôbec nepoznali. Takáto strava okrem iného nepopierateľne pôsobí negatívne na pleť, vlasovú pokožku aj vlasy.
Nie je to tak dávno, čo som spomínala, že aj ja mám zdravotné problémy, a napriek tomu mám dlhé, zdravé vlasy. Chcela by som to dnes doplniť o to, že pôvodca vašich problémov môže byť práve vo vašich črevách. Nedávno som však skončila na pohotovosti s akútnym zápalom žalúdka (vraj nejaký bacil z jedla). Niekedy sa samozrejme rôznym veciam neubránite, aj napriek tomu, že si na stravu dávate pozor.
Tiež môže byť dosť možné, že si myslíte, že sa zdravo a vyvážene stravujete, ale opak je pravdou.
Dokonca aj potraviny, ktoré vyzerajú čerstvo, môžu byť lož. Často sa totiž postrekujú najrôznejšími chemikáliami (maltodextrín, polysorbát-80 či karboxymetylcelulóza), aby vyzerali čerstvo. Skutočnosť je ale niekde úplne inde. Často tieto látky nájdete napríklad v chleboch, žemliach, sladkom pečive, sušienkach, zmrzline, jogurtoch, cereáliách či v polotovaroch (teda také predpripravené jedlá, ktoré stačí len prihriať). Smutné je, že takáto strava tvorí u niekoho pokojne aj viac ako polovicu jedálnička.
Ďalšou častou príčinou nesprávneho fungovania nášho tráviaceho traktu je konzumácia jedla v strese a zhone. To môže spôsobovať kŕče, nadúvanie a neschopnosť nášho tela potravu dobre stráviť. Pokiaľ nejete v kľude, aktivuje sa sympatická nervová sústava – teda tá časť nervovej sústavy, ktorá telo pripravuje na aktivitu. Akonáhle ste ale telom aj mysľou pripravení na jedlo a ste v kľude, spustí sa parasympatická sústava, ktorá pripravuje tráviaci trakt na trávenie.
Zdravý tanier by mal vyzerať takto:
- Zelenina ovocie (aspoň polovina taniera)
- Celozrnné potraviny
- Nenasýtené rastlinné oleje
- Rastlinné bielkoviny
- A až nakoniec mliečne výrobky ale živočíšne bielkoviny
Terapia jedlom
Denne by sme mali príjimať živiny, ktoré sú potrebné pre naše telo, črevá aj zdravý mikrobióm:
Rastliny bohaté na bielkoviny:
Brokolica, špenát, špargla, ovos, čierna fazuľa, šošovica, arašidové orechy, cícer, avokádo...
Rastliny bohaté na sacharidy:
Zemiaky, biela ryža, hnedá ryža, bataty, pšenica, ovos, mango, quinoa...
Rastliny bohaté na zdravé tuky:
Mandle, arašidy, olivy, pistácie, avokádo, kešu, tekvicové semienka, slnečnicové semienka, chia semienka...
Fytonutrienty: ''phyto''- rastlina , ''nutrient''- živina
Nachádzajú sa vo všetkých rastlinných potravinách, ale najviac ich obsahuje jasne farebná zelenina alebo ovocie.
Vitamíny a minerály:
Ružičkový kel, šošovica, chia semienka, sója, červená paprika, kivi, mango, papája, pomaranč, ananás, kaleráb, kapusta, špenát, mandle, čierne fazule, kešu, brokolica...
Vláknina:
Žltý hrach, šošovica, maliny, kokos, avokádo, hruška, artičoky, brokolica, hrach zelený, černice, ovsené vločky
Alergie a intolerancie
Alergie sú v podstate chronické zápalové ochorenia, na ktoré reagujeme z vonkajšieho prostredia. Súčasný nárast alergií a intolerancií je spôsobený najmä potravinami, ktoré majú za následok zmeny v našom mikrobióme.
Ide o to, aké mikróby sa nachádzajú v našich črevách. Zatiaľ čo vám môže jedno jedlo veľmi uškodiť, druhému nemusí urobiť vôbec nič – preto, že má „lepšiu“ skladbu črevného mikrobiomu.
Častokrát ani nemusí ísť o intoleranciu, ale o syndróm dráždivého čreva, ktorý sa prejavuje najmä bolesťami brucha. Vzniká to narušením spojenia medzi mozgom a črevom, spracovaným jedlom, stresom, infekciami, antibiotikami alebo psychosomatickými udalostiami.
Väčšine chorôb sa dá vyhnúť najmä zdravou a vyváženou stravou, tak nečakajte – na zmenu nie je nikdy neskoro! :)
Informácie som čerpala aj z knihy Zdravie bez liekov.