Vývin a rast vlasov

Vlasy a ochlpenie na tele vznikajú už v priebehu vnútromaternicového vývoja – už v tejto dobe máme danú kvalitu a hustotu vlasov, čo sa počas života môže rapídne zmeniť. Nové vlasové vačky sa počas života netvoria, naopak ich skôr ubúda. Hlavným činiteľom ovplyvňujúcim kvalitu a hustotu vlasov sú genetické a dedičné faktory. Dievčatá, ktoré majú odmalička jemné a riedke vlasy, je husté mať nebudú, pretože im to bolo geneticky od rodičov, starých rodičov a ďalších predkov.
Aby sme vôbec pochopili rastový cyklus, musíme najprv pochopiť samotný vývoj vlasu a druhy vlasov na ľudskom tele.
Druhy vlasov na ľudskom tele
- Lanugo – Prvé vlasové vlákno produkované vlasovým folikulom – vačkom. Vzniká v 18. týždni vnútromaternicového vývoja. Jedná sa o dlhé, jemné, tenké chĺpky, ktoré pokrývajú telo plodu dieťaťa. Rastú rovnakou rýchlosťou a majú rovnakú dĺžku. Vypadávajú mesiac pred narodením a nahradia ich vellus.
- Vellus – 1–2 cm dlhé, jemné, bezfarebné chĺpky, ktoré sa nachádzajú na celom tele, okrem dlaní, chodidiel, rias a pier. Vlasové vačky vellusu neovplyvňujú hormonálnu činnosť a nie sú spojené s mazovými žľazami.
- Terminálny vlas – Rastie z väčších vlasových vačkov. Je hrubšia, pevnejšia, obsahuje farbivo (melanín) a sú rôzne dĺžky. Delí sa na:
a) krátky typ: riasy, obočie, chĺpky v ušiach a nose
b) dlhý typ: vlasy na hlave, fúzy, ochlpenie v podpazuší, v okolí pohlavných orgánov, u mužov aj na hrudi a na nohách.
Počas života človeka je vlasový vačok schopný zmeniť typ vlasu. V puberte dochádza vplyvom hormónov k zmene z vellusu na terminálny vlas v okolí pohlavných orgánov, v podpazuší, na hrudi a brade. Možná je aj opačná zmena z terminálneho vlasu na vellus, napr.: u mužského typu plešatenia, o ktorom si povieme neskôr.
Ako sa vlas vyvíja?
- Na začiatku dochádza k výmene informácií medzi dvoma zárodočnými vrstvami: medzi pokožkou (epidermis) a škárou (dermis).
- V spodnej časti tkaniva epidermis dochádza k zhlukovaniu fibroblastových buniek, vďaka čomu vzniká zárodočný uzol.
- Neskôr dochádza k ďalšiemu deleniu buniek a vzniká zárodočný čapík.
- Najprv sa na rovnakej strane pod sebou vytvoria v čapíku 3 zreteľné púčiky buniek. Z nich vznikajú prídavné orgány vlasu – najprv apokrinná (potná) žľaza, pod ňou mazová žľaza a na posledný púčik sa napojí vzpriamovač vlasu (sval, ktorý pri chlade vztýči vlas, tzv. husia koža).
- Ďalším delením buniek sa vytvorí folikul – vačok, v ktorom sa vytvorí materská zóna, tzv. matrix. V matrixe vznikajú vlasové vlákna a tvoria sa melanocyty – pigmentové bunky, ktoré produkujú vlasové farbivo melanín.
- Tvorí sa tu aj vlasová pošva, ktorá obaľuje vlas.
- Nakoniec tu dochádza ku keratinizácii = tvrdnutiu vlasu. Z vaku najskôr vyrastá lanugo, neskôr vellus a nakoniec terminálny vlas. Vlasový korienok je časť vlasového ústrojenstva, ktorá sa nachádza v škáre. Jeho najspodnejšia, rozšírená časť sa nazýva vlasová cibuľka. V nej sa spájajú bunky pokožky s papilou v škáre a vytvárajú dotykovú plochu, ktorou sa prenášajú informácie o vývoji a raste vlasovej stonky.
Vlasová cibuľka má dve časti:
- Vlasovú papilu
- Matrix – už vyššie spomínanú materskú zónu
Vlasová papila je základnou časťou vlasového korienka a jej úlohou je vlas vyživovať pretože cez ňu prúdia z ciev živiny do vlasovej cibuľky + tvorí zásobáreň informácií o vlase.
Matrix sa nachádza nad vlasovou papilou a má 3 základné oblasti:
- Oblasť rastu – dochádza tu k rozmnožovaniu a tvorbe vlasových buniek (keratinocytov) a tvoria sa tu aj pigmentové bunky melanocyty, ktoré produkujú vlasové farbivo melanín.
- Oblasť tvarovania – tu vznikajú 3 základné časti vlasovej stonky: kutikula, kortex, medula.
- Oblasť rohovatenia – keratogénna zóna, dochádza tu ku keratinizácii, a teda vzniká pevný, tvrdý, zrohovatený vlas.
Ako vlasy rastú?
Vlasy sa počas života človeka nachádzajú v rastovom cykle, ktorý má 3 fázy a opakujú sa neustále za sebou. Sú príčinou prirodzenej výmeny vlasov. Je nutné rozlišovať, čo je prirodzená výmena a čo vlasový problém.
Každý vlas sa nachádza v inej fáze rastu, a preto sa nemôže stať, že všetky vlasy vypadnú naraz a začnú rásť znova. Za deň môže vypadnúť 50–100 vlasov, čo nemôžeme označiť ako rapídne vypadávanie. Chorobné vypadávanie nastáva vtedy, keď niekoľkokrát potiahnete z hlavy doslova chumáče vlasov a pozorujete, že vlasy veľmi rapídne zriedili.
1. Anagénna fáza – rastová
- Vlasová cibuľka (najspodnejšia časť vlasového korienku) je pevne stlačená k vlasovej papile; jedná sa o zásobáreň informácií o vlase, živiny sa do nej dostávajú pomocou cievok.
- Postupne sa začínajú tvoriť základné časti vlasu: bunky kutikuly, kortexu a meduly.
- Melanocyty začínajú produkovať melanín, ktoré udáva farbu vlasu.
- Delenie buniek spôsobuje ich posúvanie nahor, a tým vlas rastie.
- Rastová fáza trvá priemerne 2–6 rokov, v niektorých prípadoch až 10 rokov – závisí to však od mnohých faktorov a práve táto fáza určí, do akej maximálnej dĺžky môžu vlasy dorásť.
- V tejto fáze sa nachádza približne 86% všetkých vlasov na hlave.
- O vlase hovoríme že je živý – rastie.
- Vlasový folikul (vačok) je uložený v strednej časti kože zvanej škára (dermis) a vlas z nej vyrastajúci prechádza cez pokožku na povrch.
- Taký vlas môžeme násilne vytrhnúť (slúži to iba ako informácia, nerobte to), pričom pocítime slabú bolesť. Keď po vlase prejdeme prstom, zistíme, že oba konce sú hladké.
2. Katagénna fáza – prechodová
- Trvá približne 1–2 týždne.
- Cibuľky degenerujú a odumierajú.
- V melanocytoch sa prestáva tvoriť vlasové farbivo.
- Cievky, ktoré vedú do vlasu, sa postupne zanášajú, až sa nakoniec upchú. Vlas ďalej nedokáže prijímať výživu.
- Prestáva delenie buniek a vlas nemôže rásť.
- Cibuľka sa od papily postupne oddeľuje, a to znamená, že vlas odumiera.
- V prechodnej fáze je asi 13 % všetkých vlasov na hlave.Vlasy nerastú a hovoríme o nich, že sú mŕtve.
- Taký vlas poznáme ľahko: keď po ňom prejdeme prstom, na jeho konci (pri korienku) zacítime malú hrčku.
3. Telogénna fáza – pokojová
- Vlas sa posúva nahor k pokožke a zostáva v ústí mazovej žľazy, kým nevypadne. Je len "zasunutý" a pri silnejšom ťahu kefou alebo počas umývania ho ľahko vytiahneme.
- Papila opúšťa svoju pôvodnú polohu, pomaly sa posúva smerom nahor a dostáva sa do kontaktu so zvyškom cibuľky.
- Táto fáza trvá 2–3 mesiace av tejto fáze sa nachádza 1 % všetkých vlasov na hlave.
Nasledujúcich 2–5 mesiacov sa vlasové ústrojenstvo pripravuje na rast nového vlasu. Dá sa laicky povedať, že vlasy nerastú, ale nebola by to tak úplne pravda: rastový cyklus zastaviť nemožno. Zdá sa nám tak preto, že niekoľko vlasov vypadne a čaká sa, kým sa bude môcť vyvíjať nový vlas. Nedeje sa tak ale so všetkými vlasmi, len s tými, ktoré práve vypadli. U nich je vačok pripravený na zrod nového vlasu, teda je prázdny. Potom sa cyklus opäť obnoví. Nastane výmena informácií medzi dvoma zárodočnými vrstvami. Obnovuje sa činnosť papily, ktorá je položená vyššie ako predtým – prijíma živiny a začína rásť nový vlas. Za život človeka dokáže 1 vlasový vačok vyprodukovať 20–30 vlasov.
Na hlave človeka priemerne rastie 120 tisíc vlasov. Svetlovlasí ľudia majú vlasov viac, asi okolo 140 tisíc, ale sú jemnejšie a tenšie, kvôli čomu sa nám zdá, že ich je málo.
Čím sú vlasy tmavšie, tým sú vlasy hrubšie, ale je ich menej.
Faktory ovplyvňujúce rast a vypadávanie vlasov:
1. Hormóny
Hlavným činiteľom ovplyvňujúci kvalitu a hustotu vlasov sú genetické a dedičné faktory. Vo veľkom za rast a vývoj vlasov zodpovedajú pohlavné hormóny a možné poruchy/výkyvy s nimi spojené.
Androgény (mužské pohlavné hormóny) sa začínajú tvoriť už v puberte a zapríčiňujú rast fúzov. U mužov je vlas podstatne hrubší a kvalitnejší ako u žien, ale vekom (väčšinou okolo 20.–30. roku života) začínajú kvôli hormónom túto kvalitu rapídne strácať.
V neskoršom veku sú práve hormóny zodpovedné za vznik mužského typu plešatosti – androgénnej alopécie. Toto autoimunitné ochorenie sa prejavuje tak, že sa z hrubého terminálneho vlasu časom stáva tenký vellusový vlas, tzv. páperie. Tieto vlásky sú extrémne jemné, začínajú padať a sú bez melanínu. Strata vlasov sa prejaví na temene a zväčšujúcich sa kútoch okolo čela. Mužská plešatosť je daná geneticky až z 90 % a mnoho mužov po dovŕšení 50 rokov trpí alopéciou. Tým, že je alopécia spôsobená hormónmi a génmi, sa tieto príznaky môžu len potlačiť, ale nie úplne vyliečiť (ale sú aj také výnimky).
Samozrejme je to veľmi individuálne a záleží na genetike. Niektorí muži majú krásne husté vlasy aj po 40. či 50. roku života.
Toto ochorenie sa môže prejaviť aj u žien zvýšením hladiny androgénov. Ženské pohlavné hormóny (estrogény) a ich hladina sa počas života menia. Počas tehotenstva sa hladina estrogénu zvyšuje. Estrogén zabraňuje vypadávaniu vlasov. Po pôrode hladina estrogénu klesne a vypadáva veľké množstvo vlasov naraz – čo je okrem zmeny v hladine estrogénu spojené samozrejme aj s poklesom výživy a nárastom stresu. Po pôrode sa kvalita vlasov môže zmeniť na nepoznanie. Niektorým ženám sa tiež môžu skriviť zuby alebo vytvoriť akné, ktoré by už po puberte žiadna žena nečakala.
V období prechodu estrogén postupne klesá a môže klesnúť natoľko, že vznikne alopécia. U mužov alopéciu spoznáme hneď, ale u žien sú príčiny menej známe. Prejavuje sa rednutím cestičiek, kde zrazu presvitá pokožka oveľa viac.
Úbytkom tohto hormónu začne žena pociťovať rôzne telesné a psychické problémy, ktoré môžu problémy s vlasmi len prehĺbiť. V dôsledku nedostatku estrogénu dochádza k úbytku vody z pokožky, čo sa navonok prejavuje ako tvorba vrások a zrýchlené starnutie kože. Vplyv to môže mať práve tak aj na pokožku hlavy, ktorá môže byť suchá, popraskaná a s výskytom lupín.
V ženskom tele sú v malej miere zastúpené aj androgény. Nasadením hormonálnej antikoncepcie alebo výmenou za nesprávnu antikoncepciu sa môže hladina androgénov zvýšiť, pretože ju telo neprijme. Môže tak vzniknúť mužské ochlpenie (fúzy) – inak povedané, z našich jemných chĺpkov okolo brady a nad perou sa môže zrazu stať hrubý, mužský chlp. Aj toto ochorenie sa vyskytuje u žien skôr od 40 rokov a vyššie a tiež v tom zohráva úlohu genetická predispozícia.
Hormóny kolíšu aj v priebehu puberty, kedy dievčatá s vlasmi dosť experimentujú. Vtedy začína prvá menštruácia a telo sa postupne mení. Zhoršenú kvalitu či vypadávanie vlasov dosť možno spozorujeme aj pri nepravidelnej menštruácii. Niektoré ženy to zaznamenajú už po týždni oneskorenia menštruácie, u iných je oneskorenie v okruhu mesiacov.
2. Zdravotný stav/Životospráva
Rast aj vypadávanie vlasov sú procesy, ktoré sú podmienené celkovým zdravím organizmu. Naše vlasy, pleť, zuby či nechty sú zrkadlom vnútorného stavu organizmu. Organizmus dokáže rozhádzať hromada vecí, napr.
- zažívacie problémy
- problémy so štítnou žľazou
- rôzne zápaly v tele
- bakteriálne/infekčné choroby
- intolerancie a alergie na jedlo alebo rastliny
- oslabený imunitný systém
- rôzne diéty
- nedostatok pitného režimu
- príliš mastné a sladké jedlá
- nedostatok spánku
- nadmerný stres
- nedostatok minerálnych látok a vitamínov
- užívanie liekov či antibiotík
Telo s daným problémom bojuje a môže nám tým dávať signály, že nie všetko je v poriadku. Často sa stáva, že sa daný problém navonok nijako výrazne neprejaví. Poznám ľudí, ktorí prekonali mononukleózu a ani o tom nevedeli. Ich telo s ňou bojovalo a prekonalo ju bez toho, aby vôbec navonok prejavilo príznaky. Títo ľudia to potom zistili úplnou náhodou pri riešení iného zdravotného problému, ktorý mohol byť spojený práve aj s vypadávaním vlasov.
Nezriedka majú ľudia problémy s chudokrvnosťou a štítnou žľazou (či už hyperfunkciou – zvýšenou činnosťou, hypofunkciou – zníženou činnosťou), čo je spojené aj s hormónmi. Telu chýbajú tie najpodstatnejšie vitamíny: cez zimu vitamín D, iným potom celoročne chýba železo, magnézium, zinok, omega 3-6-9 mastné kyseliny atď. Nejedia ovocie, zeleninu ani zdravé tuky z orechov, čo sa vo veľkom odráža na stave vlasu. Namiesto vody pijú sladené nápoje alebo kávu, ktoré organizmus odvodňujú a organizmu chýba úplný základ – voda.
Chemické/Tepelné zásahy
Ženy často po rôznych chemických zásahoch pociťujú rapídne zmeny v kvalite aj hustote vlasov. Niektoré si neuvedomujú, že práve farbenie/odfarbenie je dôvodom vlasových problémov, ale oni smelo vyhadzujú peniaze za kozmetiku a sťažujú sa, že im nepomáha. Každý chemický zásah vlas poškodzuje, pričom je jeho poškodenie nevratné. Pokiaľ opakovane budeme pokožku a vlas vystavovať silným koncentráciám peroxidu vodíka, vlas nevydrží.
Apelujem tiež na ženy, ktoré si vlasy farbia – alebo ešte horšie, odfarbujú – doma a nemajú ani potuchy o správnych technologických postupoch alebo o tom, aká koncentrácia účinných látok je správna. Pokiaľ sa odfarbovacia zmes s použitím silného koncentrátu nechá na hlave príliš dlho, vlasy sa môžu natoľko poškodiť, že ich pri umývaní vytiahnete. Budú vám v rukách zostávať celé chumáče vlasov. Je to to najhoršie, čo vlasom môžete urobiť.
Odfarbovacia zmes má k tomu všetkému veľmi vysoké pH. Pokožka je potom suchá, dehydratovaná, s narušenou ochrannou bariérou pokožky. Pokožka sa pôsobením týchto chemikálií môže začať rozťahovať a vlas sa vo vlasovom vačku nedokáže udržať.
Každý deň čítam tú istú vetu: „Odporučte mi, prosím, nejaký prípravok, ktorý mi zachráni vlasy. Nerastú mi, zastavili sa na jednej dĺžke a musím si ich farbiť/odfarbovať.”
Žiadny zázračný prípravok na vlasy neexistuje, ak by existoval, ženy by s vlasmi mali presne nula problémov. Nemôžete sa spoliehať na prípravok, keď dennodenne vlasy vystavujete žehleniu, odfarbovaniu, zlej kozmetike, nešetrnej starostlivosti, a do toho všetkého máte hromadu stresu, nepravidelné jete, málo spíte a tak podobne.
Musíte si uvedomiť, že pokiaľ chcete používať prírodnú kozmetiku, pri farbení a odfarbení vlasov môže mať minimálny účinok. Účinné látky, ktoré sa do vlasu z prírodnej kozmetiky dostanú a vlas zregenerujú, vy zase zničíte chemickým zásahom. Pokiaľ sa farbíte/odfarbujete roky a vlasy vám rapídne zriedili, nemusíte sa ani pýtať prečo. Stačí jeden chemický zásah, aby sa vlasy spamätávali mesiace, ak nie roky. Je nutné s tým prestať a začať milovať svoje vlasy také, aké sú, či už sú hnedé, ryšavé, blond, kučeravé alebo rovné. Všetky sú jedinečné a krásne. Nie je nutné žiadne farbenie, vyrovnávanie či kulmovanie, ktoré vlas ešte viac poškodí a vy budete nešťastné.
Tiež sa chcem vyjadriť k vete: "Vlasy mi nerastú, sú v rovnakej dĺžke". Pokiaľ sú vlasy vystavované farbeniu/odfarbeniu, zlej starostlivosti, kozmetike, končeky vlasov sú suché, tenké a hydratované (pretože peroxid/žehlenie vodu odparuje), sú náchylné na zlomenie. Vy možno vidíte krásny odrast, ale dĺžka vlasov zostáva napr. po prsia. Je to z dôvodu, že konce sú také slabé, že sa jednoducho zlomia a odpadnú.
Za mesiac vám napr. narastú 2 cm, to krásne vidíte na odraste, ale medzitým vám z koncov tie 2 cm odpadnú. A ste tam, kde ste začali.
Stáva sa, že z koncov odpadne naraz aj 3–5 cm – vlasy sa samy skracujú. Preto je nutné pravidelne chodiť na strihanie končekov (podľa potreby cca čo 3–4 mesiace). Stačí skrátenie o 1–2 cm, aby sa predišlo rozstrapkaným koncom.
Príklad: Za 3 mesiace vám vlas porastie o cca 6 cm (cca 2 cm/mesiac). Prídete ku kaderníčke tá vám ostrihá o 2 cm, ale stále máte tie 4, ktoré vám narástli. Vlasy tak budú rásť, a vy sa budete zbavovať tých najtenších a slabých. Konce vlasov sú najstaršie časti vlasu, a je potrebné sa o ne viac starať. K tepelnej úprave poviem len to, že som mala zákazníčku, ktorá prišla normálne si dva roky v kuse žehliť vlasy každý deň. Každý deň, keď si ich žehlila, jej padali vlasy tak, že zakaždým vyhadzovala chumáče vlasov. Spamätala sa až vtedy, keď mala z pomerne krásnych, kučeravých vlasov zrazu riedke, krepovité a rovné vlasy bez lesku a schopnosti sa opäť stočiť do kučier.
Pravda o brazílskom keratíne
Vo veľkom začína byť obľúbený brazílsky keratín, ale nerozumiem prečo. Mám si dať do vlasov niečo, čo je synteticky vyrábané, zažehliť to do vlasov na 200 stupňoch a veriť slovám na obale, že mi to vlasy ochránia pred teplom? Vlas sa natrie, niekoľkokrát sa po ňom prejde žehličkou nahriatej na extrémnu teplotu, z vlasu sa odparuje voda. Čo je na tom preboha dobrého? Nie je nijako dokázané, že to reálne nejakým spôsobom vlas ochraňuje pred teplom – skôr to má efekt ako silikón. Na pohľad lesklé a hladké, vo vnútri uškvarené a slabé.
Pre mňa len marketingový ťah, ktorý v kaderníctvach nie je nijako lacná záležitosť plus každých pár mesiacov musíte chodiť na obnovenie, „aby sa nestratil efekt“. Veľa žien má neskutočne zlú skúsenosť, pretože o vlasy prišli.
4. Nesprávna kozmetika
Použitie chemickej kozmetiky môže mať na pokožku aj vlasy devastujúci účinok. Prítomné silikóny nemožno z vlasov a pokožky vymyť, a preto sa na vlase nabaľujú a nabaľujú. Tvoria okolo vlasu a na pokožke nepriepustný film – čiže zabraňujú živinám, aby prenikali do pokožky, a vlas sa stenčuje.
Silikóny majú dodať pocit hebkosti a lesku, ale je to len krátkodobý efekt, ktorý ako rýchlo prišiel, tak aj odíde. Postupne môžu silikóny zaplniť vačky vlasu, čím sa zapríčiní, že prísun živín do vlasu môže byť minimálny až žiadny. Vlas potom odumrie a vypadne. Silikónová vrstva zabraňuje preniknutiu hydratácie do vlasu – vlasy budú po dĺžke suché, krepovité a náchylné na zlomenie.
Je nutné si uvedomiť, že všetko, čo na pokožku dáme, sa cez ňu automaticky vstrebáva do tela. Prechod z chemickej kozmetiky na prírodnú nemusí spúšťať len mastenie vlasov, ale aj vypadávanie v dôsledku čistenia vlasovej pokožky. Vlasové vačky, ktoré boli upchaté silikónmi, mohli držať odumretý vlas, a brániť tak v raste novému vlasu. Akonáhle sa pokožka začne čistiť, odumreté vlasy vypadávajú, pretože boli len „prilepené“ k vlasovému vačku. Môže sa stať, že pri prvom použití prírodnej kozmetiky nájdete v odtoku väčšie chumáče vlasov ako obvykle. Neľakajte sa – tieto vlasy boli už dávno mŕtve a bránili v raste novým zdravým vlasom.
5. Vonkajšie faktory
Na vypadávanie a rast vlasov má vplyv aj zmena ročného obdobia či celkovo počasia. Vlasy rastú viac, keď je teplo, zatiaľ čo v zime prechádzajú do stavu pomalšieho rastu. Vlasy vypadávajú viac na jeseň – veď aj stromy zhadzujú svoju korunu. V lete sa zase pôsobením slnka (UV žiarením), soľou v mori a chlórom môže vlas oslabiť. Je potom suchý, stenčený a môže ľahko vypadnúť alebo sa zlomiť. Chlór aj soľ v mori sú dráždivé, pokožku môžu veľmi vysušiť či popraskať. Môžu sa začať tvoriť lupiny, pokožka sa nadmerne mastí, viac svrbí, tiež môžete zaznamenať zvýšené padanie vlasov.
6. Nesprávna starostlivosť
Zlý stav pokožky – pokiaľ pokožku trápi lupienka, psoriáza, lupiny, vlasové šupiny alebo máte veľmi suché vlasy a citlivú pokožku, odporúčam venovať sa najprv riešeniu týchto problémov. Padanie vlasov je často dôsledkom práve týchto problémov.
Účesy – prílišné zaťahovanie do vysokých copov môže značne oslabiť vlasy okolo čela, ktoré sú podstatne slabšie ako napr. vlasy na temene. Vlasy okolo čela by mohli začať vypadávať a línia čela by sa posúvala a zväčšovali by sa tzv. kúty. To isté platí pri zaplietaní malinkých vrkôčikov, kedy je pokožka extrémne natiahnutá – môže začať praskať a vytvárať lupiny.
Predlžovanie vlasov/ vlasové klipy – táto záťaž nie je pre vlasy prirodzená ani zdravá. Nielenže sa vlasy môžu zlomiť v spoji pripojeného vlasu, ale môžu vypadnúť v dôsledku neustáleho ťahu. Pre jemné a tenké vlasy to môže skončiť katastrofou.
Nešetrné česanie, striedanie šampónov a stylingové prostriedky – suchý šampón, poranenie hlavy, popálenie pokožky hlavy, zápal vlasových vačkov sú faktory, ktoré ovplyvňujú rast a vypadávanie vlasov.
Ako zabrániť padaniu vlasov:
- Kvalitná kozmetika – žiadne striedanie kozmetiky ani experimenty.
- Masky/Zábaly/Henna – zmiešaním olejov alebo domácich surovín.
- Masáže hlavy – pri umývaní kvalitným šampónom, po umytí vlasov s tonikom + vždy, keď si počas dňa spomeniete (nasucho).
- Zbytočne nezaťažujte vlasy stiahnutými vrkočmi, predlžovaním vlasov či vlasovými klipmi.
- Vyvarujte sa tepelným a hlavne chemickým úpravám.
- V prípade, že je vypadávanie spojené s ochoreniami (alopécia, seborea a pod.), navštívte dermatológa či trichológa a dodržujte jeho postup liečby.
- Nezabúdajte, že zdravé telo a duch = zdravé vlasy.
- Octové prelivy – zmiešame lyžičku jablčného octu s pol litrom vody a po umytí si vlasy prelejeme; funguje ako silné vlasové tonikum, vďaka ktorému sa vyrovná hladina pH.
- Bylinné prelivy – buď z bylinných čajov (harmanček), zeleného čaju alebo si doprajte vývar z čerstvých/vysušených byliniek (rozmarín, žihľava, praslička, levanduľa, harmanček).
- Doplňte vitamíny – komplex B vitamínov, zinok, magnézium, železo, omega 3-6-9 mastné kyseliny a pod. (u každého je to individuálne).
- Doprajte si chvíľu pokoja od napätia a stresu, dostatok spánku, dostatočný pitný režim.