Bylinné prelivy na vlasy

Liečivé rastliny sú prirodzenou súčasťou ľudskej histórie. O ich používaní svedčia aj mnohé archeologické nálezy. Zberom a úpravou, liečivých a aromatických rastlín vieme pochopiť a zachovať pôvod bylinkárstva v ľudovej tradícií.
Bylinné prelivy sú ľahko dostupné varianty na dodatočnú výživu vlasov. Vyživujúcimi schopnosťami, ktoré majú, dokážu obohatiť vlasy o hydratáciu, lesk, výživu, pevnosť či pružnosť. Sú dobrým pomocníkom pri kožných ochoreniach a autoimunitných ochoreniach ako napr. alopécia, psoriáza či seboroická dermatitída. Podporujú rast vlasov a pomáhajú redukovať tvorbu mazu v mazových žľazách. Tak ako aj pri olejoch, je potrebné vedieť aké bylinky použiť pri konkrétnych problémoch alebo zámeroch. Zohnať a pripraviť bylinný preliv nie je vôbec zložité. Najjednoduchšie je zakúpiť bylinné čaje v lekárni alebo v BIO obchode. Môžete ich aj nazbierať – pokiaľ viete, kde hľadať a kedy hľadať. Zbierajú sa len časti s účinnými látkami. Niekedy sú to korene, podzemky a cibule, inokedy je to vňať, listky, kvety, semená alebo plody.
Naše staré mamy vždy hovorili, že bylinky, ktoré budeme v roku najviac potrebovať, vyrastú v okolí domu samé. Čo sa týka bylinných prelivov, odporúčam aplikovať maximálne 1x do týždňa. Netreba zabúdať na to, že nie každá bylina a nie každý olej je prospešný pre konkrétny typ vlasovej pokožky. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o olejoch určite si prečítajte článok o pórovitosti vlasov a použití olejov.
Avšak ak by ste chceli nechať diagnostiku vašich vlasov (alebo teda vlasovej pokožky) na odborníkov, odporúčam návštevu v Hairtherapy štúdiu, kde počas celého vyšetrenia robíme konzultáciu a vyberáme, ktoré kombinácie produktov, olejov, prelivov či ošetrení sú pre vás najvhodnejšie.
Tipy na bylinné prielivy problematickej pokožke pri:
ALOPECII:
- rozmarín – dokáže podporiť rast nových vlasových buniek. Obsahuje antioxidačnú a protizápalovú zlúčeninu nazývanú kyselina rozmarínová. Táto zložka znižuje tvorbu leukotriénu B4, zápalovej látky produkovanej v tele, ktorej pôsobenie môže oslabiť vlasové folikuly a prispieť k nadmernému vypadávaniu vlasov
- bazalka – obsahuje magnézium - je protizápalová, posilňuje vlasy po dĺžkach.
- zázvorový koreň – zlepšuje cirkuláciu krvi, čím podporuje rast, výborne dokáže vyčistiť vlasovú pokožku od lupín a kožných chorôb ktoré bránia rastu vlasov.
- šťava z podrvených šípkov – pozostáva z vitamínov, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín, z ktorých môžu mať úžitok vaše vlasy a pokožka.
- levanduľa – má upokojujúce účinky a pomáha hydratovať, potláča nárast baktérií.
SEBOREI:
- šalvia – obsahuje vitamíny B a C, tiež magnézium, zinok a draslík. Je antibiotická, antialergická a antiseptická - preto je ideálna na liečenie kožných problémov.
- rebríček – okrem iného obsahuje vlákninu a množstvo prírodných saponínov a mastných kyselín, je známy tým že pozitívne ovplyvňuje krvný obeh, hojí rany a kožné poranenia. - materina dúška - obsahuje tymol ktorý je vysoko baktericídny, čím zabraňuje rozšíreniu infekcií na vlasovej pokožke. Pôsobí upokojujúco a má blahodárne hojivé účinky, odstraňuje napätie.
- listy rakytníka – majú podobné zloženie ako plody, vysoký obsah vitamínu C a B. Zbavujú toxínov a sú protizápalové.
- čajovník – silné prírodné antiseptikum, čistí a dezinfikuje pokožku. Odstraňuje odumreté bunky z pokožky, udržuje prirodzené pH a hĺbkovo čistí. Predchádza tvorbe väčších nánosov na pokožke.
MASTENÍ:
- žihľava – bohatá na vitamíny ako A, B, C, D a K, ktoré priaznivo pôsobia na poškodenú kutikulu a lipidový plášť pokožky, má vysoký obsah chlorofylu tým alkalizujuce a má detoxikačné účinky na pokožku. Prekrvuje čím stimuluje rast, vyrovnáva pH a odstraňuje nahromadené nečistoty.
- medovka lekárska – najsilnejší rastlinný antioxidant kvôli vitamínu P, účinne prispieva k zdraviu ciev ktoré vedú do vlasového korienka. - imelo biele ( listy ) - regulujú činnosť hormónov štítnej žľazy, odstraňujú nahromadené usadeniny, tlmí pôsobenie tvrdej vody. Prekrvuje kožné vrstvy.
- praslička – bohatá na minerály, stimuluje žily, ktoré dodávajú vlas. folikulom kyslík, má protialergické a protivírusové vlastnosti, posilňuje vlasy proti lámavosti a štiepeniu.
- breza previsnutá – blahodarne pôsobí na pokožku, hojí vyrážky, plesňové ochorenia, likviduje lupiny, upravuje činnosť mazových žliaz a zmierňuje vypadávanie vlasov.
PSORIÁZE:
- nechtík lekársky – má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, regeneruje pokožku a pre látky ktoré obsahuje dokáže zahojiť rany
- tymián – je známy svojimi antiseptickými a antifundálnymi vlastnosťami, obsahuje prvky ako magnézium, draslík, selén - podporuje rast vlasov
- citrónová tráva – prevencia infekcií, obsahuje kyselinu chlorogennú a izoorientín, ktoré bojujú proti zápalu a podráždeniu pokožky, redukuje napätie, zvyšuje pružnosť, neutralizuje mikróby, pomáha liečiť kožné škvrny a nánosy, odstraňuje pleseň - mäta - pôsobí hlavne protiplesňovo a protizápalovo. Svojim chladivým efektom napomáha prúdeniu krvi.
- pupalka – najbohatší zdroj vitamínu F, stimuluje medzibunkové steny v pokožke, napomáha elasticite a regenerácií, zmierňuje zápal pokožky, bojuje proti strate hydratácie tým, že uzamkne účinné látky v pokožke
LUPINÁCH:
- púpava – obsahuje veľa vitamínu A a železo. Obe tieto látky sú dôležite pri riešení problémov s pokožkou. Drží lupiny pod kontrolou.
- kostihoj – upokojuje, hydratuje, chráni vlasy pred vysúšaním a lámaním, pomáha pri zakudlených vlasoch.
- petržlenová vňať – obsahuje vitamín C a betakarotén ktorý sa nachádza v petržlene, obnovuje kožné bunky a dodáva viac elasticity.
- rumanček kamilkový – zmierňuje napätie pokožky, obsahuje zložky priaznivé pre tonizáciu a upokojenie pokožky. Má antidráždivé, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti.
- breza – jej účinky bojujú proti dehydratácii, podporuje rast a silu vlasov.
Ako si preliv pripraviť?
Bylinky v primeranom množstve zmiešame v miske. Zalejeme prevarenou vodou. Môžeme pridať pár kvapiek oleja. Necháme vychladnúť a scedíme. Na konci umývania prelejeme pokožku aj vlasy. Potom už neumývame. Byliny obsahujú množstvo vitamínov a proteínov. Sú prospešné ako aj pre vlasy, tak aj pre pokožku. Ale nemyslite si, že vitamíny, ktoré môžeme získať z bylín, rastlín a prírody sa vyrovnajú dávke vitamínov, ktorá je potrebná pre naše telo, na posilnenie vlasov a liečenie pokožky.
Doplnok stravy Daily Ritual, o ktorom som vám už viac krát rozprávala, obsahuje absolútne VŠETKO, čo vaše telo, vlasy, trávenie a zdravie dokáže posilniť. Odporúčam teda prečítať si článok o tom, čo v našom tele Daily Ritual spôsobuje a na čo pôsobia konkrétne zložky. Stále ide iba o doplnok stravy, a tak určite nesmie chýbať vyvážená strava, pitný režim, dostatok spánku a psychická pohoda. O tom som sa rozpísala tiež – čítaj, ako sa správne stravovať, aby z toho benefitovali aj vlasy.
Receptúry bylín, ktoré sme vytvorili, sú komplexne zostavené tak, aby predišli danému problému s vlasovou pokožkou a vlasmi. Bylinky si môžete medzi sebou rôzne miešať, ale nikdy netreba zabudnúť na daný pomer rôznych bylín, ktoré by sa mohli účinkami vylučovať.
Najdôležitejšie však je poznať svôj typ vlasovej pokožky a vlasov. Ak sa pýtate, aký druh byliniek použiť, či zvoliť čerstvé, alebo sušené, je treba podotknúť, že to závisí práve od samotnej bylinky. Sušením byliniek sa konzervujú všetky prospešné látky v nich, čím sa predlžuje aj ich skladovanie.
Napríklad mäta má silnejšie hydratačne či chladivé účinky čerstvá, so sušenou mätou sa stretnete minimálne. Pokiaľ kúpite bylinky v lekárni alebo bio obchodíku, budú väčšinou sušené. Ak ich budete trhať sami na záhrade čerstvé, môžete ich aj kombinovať. Príroda nám poskytuje všetko pre naše zdravie, len musíme prísť na to, ako to správne využiť.