11 najčastejších príčin rýchleho mastenia vlasov

Trápia vás mastné vlasy?
V prvom rade treba zdôrazniť, že mastná pokožka nie je znakom zlého stavu pokožky. Pokožka vytvára tento lipidový film za účelom ochrany pokožky pred vonkajšími vplyvmi, UV žiarením aj pred hmyzom či prachom. Tento film dôkladne pokožku hydratuje, zvláčňuje aby nebola suchá podráždená a napnutá.
Pri každom vlasovom korienku sa nachádza mikroskopická mazová a potná žľaza. Tieto žľazy produkujú každý deň určité množstvo mazu. Problém nastáva vtedy keď sa mazu naraz vyprodukuje príliš. K nadprodukcií mazu v mazových žľazách prispieva veľa faktorov. Vo väčšine prípadov siahame hneď po rôznych kozmetických prípravkoch a pritom ako prvé by sme mali hľadať príčinu vovnútri, v našom tele. Náš vnútorný stav tela sa vo veľkom odzrkadľuje na vlasoch, nechtoch, pleti či zuboch.
Ktoré faktory ovplyvňujú mastenie vlasov?
- Hladina hormónov: Ide najmä o hormóny androgény, ktoré sa vyskytujú predovšetkým u mužov, ale v určitom množstve aj u žien. Zvyšuje ho stres a pokles hormónu estrogén.
Zmeny nastávajú pri
nasadení/vysadení či zmene antikoncepcie, nepravidelnej menštruácii, menopauze, tehotenstve. Hormóny sú vo veľkom zase ovplyvňované stresom, ktorý môže byť tiež spúšťač mastenia vlasov.
- Mentálne zdravie: Stres nielen že ovplyvňuje aj hormóny, ale dokáže ovplyvňovať celý organizmus. So stresom napr. z práce sa na nás vyvíja tlak, čiže to môže viesť k psychickým problémom – napr. k úzkostiam. Psychická pohoda má veľmi priaznivé účinky na vlasy. Ak sa budeme stále zameriavať na ich stav a hovoriť si, v akom zlom stave sú, skôr nám to uškodí, ako pomôže.
- Vnútorné choroby: Mastná pokožka ako aj vypadávanie môže byť signálom zápalu v tele, môže sa jednať o intoleranciu na určité potraviny, môžu to byť problémy s trávením, metabolizmom či obličkami. Počas choroby sa stav vlasov a pleti rapídne zhoršuje, k čomu samozrejme patrí aj užívanie liekov – antibiotík, ktoré nám dokážu úplne rozhádzať organizmus a vplývajú na stav pečene. Veľa ťažkostí je spojených práve so štítnou žľazou. Nielenže sa môžu nadmerne mastiť, ale poznám prípady kedy sa vlasy nemastia vôbec – pokožka je extrémne suchá, popraskaná a lupinatá.
- Zlá životospráva: Príjem nadmerného množstva tukov, bielkovín, cukru a príprava jedál smažením a vyprážaním. Telo sa snaží vylúčiť prebytok tukov cez pokožku a jej póry, čo môže viesť k zápalom. Málo pitného režimu, deficit vitamínov, nadmerná konzumácia sladených nápojov, kávy, fajčenie, alkohol, diéty, chýbajúce minerály a vitamíny A, B a H, zinok či selén.
- Vplyv okolia: Vyššia teplota, prach, smog alebo vlhkosť ovzdušia je spojená taktiež s ročným obdobím a počasím, keď je zima je mráz, nosíme čiapky a keď nie sú priedušné spotí sa nám pokožka hlavy a prejsť zo zimy do tepla a zo sucha do vlhka vlasom naozaj nerobí dobre.
- Zlý výber kozmetiky: Hlavne v chemickej kozmetike sa nachádzajú sulfáty- synteticky vyrábané látky a agresívne čističe, ktoré pri použití môžu pokožku vysušiť natoľko, že nato zareagujú mazové žľazy a budú snažiť tento stav napraviť- začnú produkovať o to viac mazu.
- Nesprávna starostlivosť: Umývanie Súvisí s bodom č 6. Najviac sa stretávam s každodenným umývaním vlasov horúcou vodou, čo je pre pokožku veľmi stresujúce. Ako som už povedala v úvode. Každý deň mazové žľazy produkujú nejakú dávku mazu. Ak ich budeme každý deň umývať ešte aj s agresívnymi šampónmi tým viac sa nám pokožka bude mastiť. Každý deň ak odstránime maz, pokožka sa začne vysušovať, mazové žľazy sa ho budú snažiť doplniť, no budú ho produkovať 2x viac. Mastenie vzniká predovšetkým aj nesprávnym umytím ak sa dá šampónu máličko a on nedokáže dôkladne vyčistiť pokožku alebo ak zle zmyjeme hutnú masku. Ak sa dá naopak veľa šampónu môžu na pokožke ostať čiastočky, ktoré sme dôkladne nezmyli. Pokožka sa tým zaťaží a môže byť hneď po umytí mastná. Platí to aj pri maske alebo kondicionéry, pri umývaní majú ísť tieto produkty do koncov a dĺžok, nie na pokožku. Účesy Vlasy sa mastia aj kvôli príliš zaťahovaným copom, natesno upletenými malými vrkočmi, tiež keď si vlasy celý deň chytáme a z rúk sa nečistoty prenášajú na pokožku hlavy. Tiež pri nadmernom česaní a fénovaním horúcim vzduchom.
- Striedanie šampónov: Každý šampón má iné zloženie, iné prísady, iné pH prostredie a častým striedaním šampónov ak je to hlavne skok z prírodnej na chemickú ale aj z chemickej na inú chemickú môže nastať pre pokožku šok. Ak si pokožka dlhšie zvyká na jeden šampón a my ho vystriedame môže sa začať pokožka brániť, šampón ktorý doteraz jemno a šetrne čistil sme vymenili za agresívny a pokožke mohol porušiť jej ochranný lipidový film a narušiť jej ideálne pH 5,5– môže nastať nadmerné mastenie, lupiny či svrbenie.
- Stylingové prípravky: Vlasy sa môžu mastiť aj s pridaním tužidla, gélu, laku či suchého šampóna. Pre jemné vlasy sú tieto prípravky veľmi hutné, ťažké. Vlasy budú pôsobiť mastne, spľasnuto. Suchý šampón môže pokožku obaliť, pridusiť a môžu sa zaniesť vlasové vačky- tiež sa môžu objaviť lupiny či svrbenie.
- Prechod z chemickej na prírodnú kozmetiku: Tento jav je spôsobený prechodom z chemickej kozmetiky na prírodnú, kde sa začne vlasová pokožka čistiť od nánosov chemikálií. Postupne sa štruktúra jednotlivých chemických látok narúša a z vlasov sa vyplavuje. Tento proces je prirodzený a sám sa upraví za určitý čas. U každého je to individuálne ale je to cca 2-3 mesiace a môže byť aj podstatne viac.
- Lieky: Akékoľvek lieky na tlak, štítnu žlazu, alergie, psychické choroby alebo iné, môžu veľmi ovplyvniť mastenie vlasov.
11 rád, ako zabrániť mastným vlasom:
- Umývajte si vlasy kvalitnou kozmetikou 1–2x týždenne. Skúšajte postupne rozširovať rozostup medzi jednotlivými umývaniami.
- Skúste do šampónu pridať gél z aloe vera a šťavu z citróna.
- Aplikujte na vlasy domáce masky, zábaly či hennu zmiešaním olejov a/alebo najrôznejších domácich surovín.
- Pri umývaní hlavy šampónom si vlasovú pokožku masírujte. Nielen, že tým podporíte rast vlasov, ale pomôžete aj redukcii mazu.
- Vyvarujte sa horúcej vode, tepelným úpravám (žehleniu, fénovaniu horúcim vzduchom), na konci umývania prelejte vlasy studenou vodou – mazové žľazy sa stiahnu.
- Vyvarujte sa stylingovým prípravkom (tužidlá, gély, suché šampóny), ktoré vlasy zaťažujú.
- Aplikujte octový preliv. Postup: Zmiešame lyžičku jablčného octu s pol litrom vody a po umytí ním vlasy prelejeme. Takýto preliv vyrovnáva hladinu pH a funguje ako silné vlasové tonikum.
- Aplikujte citrónový preliv. Postup: Šťavu z dvoch citrónov zmiešame s litrom vody a po umytí ním vlasy prelejeme. Takýto preliv potláča mastenie a vyrovnáva hladinu pH.
- Aplikujte bylinný preliv. Z bylinných čajov (napr. harmančekový) alebo zelený čaj, alebo si doprajte vývar z čerstvých či vysušených byliniek (mäta, ibištek, nimba, rozmarín, žihľava). Viac si o bylinných prelivoch prečítajte v tomto článku.
- Doplňte vitamíny, najmä vitamín A, komplex B vitamínov, H, a minerály zinok, selénu. U každého je to individuálne.
- Doprajte si chvíľu pokoja od napätia a stresu, dostatok spánku a taktiež dostatočný pitný režim.
Pre rýchlejšie mastiace sa vlasy, odporúčam z kozmetiky ANDREINE šampóny "Bojovník za dlhé a husté vlasy" alebo "Wow volume crystal" , oba tieto šamóny sú navrhnuté tak, aby vám pomohli upraviť produkciu mazu,nakoľko sú bez akýchkoľvek chemikálií a silikónov, ktoré by upchávali vlasové korienky. Sú určené na adekvátne prečistenie vlasovej pokožky,podporu rastu vlasov,komplexné posilnenie a výživu vlasových korienkov a vlasov. Ako doplnok v boji proti masteniu Vám určite nesmie chýbať z mojej rady "Tonikum na podporu rastu vlasov". Vďaka svojmu zloženiu účinne vyživý,upokojí,chladí,hydratuje,podporí rast a obmädzuje tvorbu plesní a baktérií,ktoré môžu zapríčiňovať rôzne kožné ochorenia na vlasovej pokožke. Má antibakteriálne účinky a zanecháva pokožku sviežu,čistú a dostatočne vyživenú.
Dôverujte mojej účinnej starostlivosti o mastné vlasy a verím,že Vám prinesie úľavu, ktorú ste hľadali.